Motoristický víkend 10. a 11. července 2010 bude na dolnobousovském závodišti Rachvala jistě zajímavý. Uskuteční se čtvrtý závod letošního Mezinárodního mistrovství České republiky v autokrosu.

Sobotní program začíná treninkem od 10 hodin, od 15.30 hodin se pojede první serie mistrovských rozjížděk.

V neděli 11. července si musí autokrosoví příznivci ráno pospíšit, protože druhá serie mistrovských rozjížděk bude odstartována už v 9 hodin. Start poslední třetí serie je plánován na 11.30 hodin. Finálové jízdy jednotlivých divizí začnou ve 14.30 hodin.

34.ročník dolnobousovského autokrosu představí také novinku sezony 2010 – závody Kartcrossu. V divizi D1 startuje Daniel Landa!

Ve dvou soutěžních dnech se motoristickým příznivcům představí jezdci všech divizí od dětského autokrosu Racer buggy, přes divizi Junior buggy, divize cestovních vozů až po divize autokrosových speciálů D3A 1600 a D3 4000 ccm.

Úplnou novinkou autokrosového mistrovství sezony 2010 jsou závody Kartcrossu, které se již řadu let jezdí v západní Evropě a v letošní sezoně se postupně představí na domácích tratích v České republice v samostatné soutěži Mascom Cup.

Kartcrossová auta jsou identická pokud jde o technické parametry. Mají zabudován motocyklový motor 600 ccm s výkonem od 100 do 130 koní. Auta mají pohon na jednu (zadní) nápravu a nemají zpátečku, s čímž musí jezdci počítat, protože každá situace vyžadující couvání většinou vyřadí závodníka z dalšího průběhu závodu. Cena jednotně vyráběného vozu je do 290 tisíc Kč, s určitými úpravami může být až 350 tisíc Kč. Auta jsou vyráběná jednou firmou. Letošní závod je premiérový. Autor projektu Kartcrossu Roman Kalvoda uvažuje i s možností pronajímání aut k jednotlivým závodům. Cena pronájmu by byla cca 20 tisíc Kč na jeden závod, v provedení s lepším motorem (Honda RR ) 25 tisíc Kč.

Další zajímavostí kartcrossových závodů je možnost hromadného startu až 20 jezdců v jedné rozjížďce ( podle šíře startovního roštu a závodní tratě).

Kartcrossoví jezdci mají za sebou už čtyři závody. Třikrát si pro zlatý věnec dojel Roman Polák. Protože ale závod v Humpolci musel vynechat, je na prvním místě pořadí Jiří Havelka se 66 body, 2. Ondřej Šlechta 64, 3. Roman Polák 60.

Seriál autokrosového Timeseal mezinárodního mistrovství České republiky má odjety tři závody. Podle zatímních výsledků nelze ještě hodnotit ambice jednotlivých jezdců na celkové umístění.

V nejsilnější divizi D3 4000 ccm je na čelním místě pořadí boleslavský Petr Bartoš, který je v Dolním Bousově na „domácí“ trati. Jeho letošní vítězství v Dolním Bousově by bylo páté v řadě za sebou.

Na dalších místech jsou Roman Keřka, Marek Stloukal, Jaroslav Hošek, Roman Kalvoda a další.

Divize D3A 1600 ccm má zatímní pořadí : 1. Marek Sekanina, 2. Tomáš Jánoš a 3. Stanislav Bous.

V divizi cestovních vozů D6 je na čele zatímního pořadí Tomáš Handík 57 bodů, 2. Jan Ratajský 45, 3. Petr Maršálek 39.

V divizi D1 + D5 měli Bousováci ještě minulý rok svého favorita – Martina Svobodu. Ten si poranil obě ruce a jeho léčba je dlouhodobější. V letošní sezně za něho jezdil syn Petr, který si před několika dny zlomil ruku po pádu ze čtyřkolky. Svobodovo Mitsubishi na dolnobousovské trati sportovní příznivci přesto uvidí. Pilotovat ho bude Daniel Landa!!

Divizi Junior Buggy vede Radomír Kupec, který zvítězil ve všech třech závodech, následovaný Jakubem Kubíčkem.

JOSEF PROCHÁZKA