Benátky – Zlín 2:3

Další silný tým z čela tabulky čekal v sobotu na volejbalisty Benátek, třetí celek z loňské sezóny, Fatra Zlín. Přesto bylo utkání až na několik výjimek velmi vyrovnané a o zisku jednotlivých setů se většinou rozhodovalo až v samotných koncovkách. Nakonec se z vítězství před zaplněnou benáteckou halou radovali hráči hostů, kteří dokázali větší bojovnost v rozhodujících fázích zápasu, hlavně v tiebreaku.

První set začali lépe domácí a hned v úvodu po smeči Zlína jdou do dvoubodového vedení (2:0). Za stavu 4:5 poprvé Zlín nakukuje do vedení po úspěšném trojbloku, a když v další rozehře se vyznamenává zlínský blok, hosté vedou o dva body (4:6). Až eso Vladimíra Němečka, útok hostí do zámezí a blok Aleše Dittricha znamená tři body v řadě a dílčí vedení domácích (12:10). Po technickém úderu benáteckého univerzála (Marek Nesvačil) odcházejí benátečtí volejbalisté k druhému technickému odpočinku první sady s tříbodovým náskokem (16:13). Přesto za stavu 21:21 je vyrovnáno a blížíme se do velmi dramatické koncovky. První setbol zaznamenává Marek Nesvačil, když šikovně vytlouká zlínský blok za stavu 24:23. Hned první setbol domácí volejbalisté proměňují. Alešovo (Dittrich) podání nachází nepřipraveného Jiřího Vašíčka a Benátky se ujímají vedení 1:0 na sety.

Ve druhém dějství měli více ze hry hosté a po celý průběh si udržovali nepatrný náskok, který za stavu 14:18 narostl na čtyři body. Za tohoto stavu se podařilo Benátkám zvednout několik těžkých míčů a Filip Nesvačil je proměnil v body a rázem hosté vedli o pouhý bod (19:20). Zlínský trenér si rychle žádá svůj oddechový čas a velmi hlasitě své svěřence kritizuje. Po odpočinku naráží Zlín na dobře připravený blok Benátek a je vyrovnáno (20:20). Přesto první setbol získává Zlín za stavu 23:24, který hned po velmi dlouhé mezihře proměňuje tvrdou smečí o blok a vyrovnává stav zápasu na 1:1.

Třetí set byl pevně v rukou domácích hráčů. Vedení 2:1 na sety trošku ukolébalo domácí volejbalisty, kteří jen přihlíželi na dělové podání hostů.

Úvod tiebreaku vůbec nevyšel domácímu celku, když první bod získávají až za stavu 1:4. Zkušený zlínský tým, který v loňském ročníku skončil na třetím místě EX-M využil získaného náskoku a při točení stran již vede o pět bodů (3:8). Spousta chyb na straně domácího celku dovoluje Zlínu v poklidu dokráčet do vítězné koncovky s luxusním náskokem bodů a za stavu 8:14 získává pro Zlín první mečbol. Ten hned hosté využívají, když dvojblokem zastavují benátecký útok a odvážejí si z Benátek dva body, domácím za bojovnost zbyl jenom jeden.

ZDENĚK ŠOLC