Největší skautská akce roku, celostátní kolo Svojsíkova závodu, sice proběhne na Mladoboleslavsku až koncem září, už teď se ovšem bojuje o to, které hlídky se ho zúčastní.

Do závěrečného kola Svojsíkova závodu se dohromady kvalifikuje 28 hlídek – z každého kraje jedna dívčí a jedna chlapecká. Okresní kolo pro Mladou Boleslav se uskutečnilo o víkendu 9. a 10. dubna a zajišťovalo ho skautské středisko z Dolního Bousova.

Hlavním motivem závodu, jehož se zúčastnilo deset hlídek, bylo vítězství nad zlem a nastolení dobra na Zemi. „Závod zajišťovalo třicet pořadatelů a zázemí pro účastníky jsme měli na hřišti v Olšině u Mnichova Hradiště,“ uvádí Petr Kořínek, hlavní rozhodčí závodu.

Na olšinském hřišti proběhlo i slavnostní zahájení a zakončení akce. „Závod byl koncipován jako víkendová výprava a děti přespávaly v lesoparku Důně. Pořadatelé jim tam převezli stany, jinak si účastníci závodu všechno ostatní nesli sami,“ vysvětluje Ondřej Siebel, jeden z organizátorů.

A co na skauty čekalo? Družiny měly za úkol během dvou dnů navštívit dvanáct bodovaných stanovišť. „Trasu si všichni volili sami podle svého uvážení,“ podotýká Kořínek. Velký ohlas u závodníků vzbudilo zachraňovaní sebevraha, který se fiktivně pokusil v autě otrávit plynem.

V kategorii skautek zvítězili Mustangové z mladoboleslavského střediska Dakota, které celoročně vede Martina „Fjore“ Tůmová. Z chlapecké části postoupila dvě družstva: Červení z benáteckého střediska Povodeň pod vedením Jaroslava „Bubly“ Šebka a Rysové z Kněžmosta, které vede Martin „Pažburg“ Pažout.

Krajské kolo pro střední Čechy se koná od 17. do 19. června v Čáslavi. Celostátní Svojsíkův závod je naplánován na 23. až 25. září a uskuteční se v okolí Boleslavi.