Na mladoboleslavský zimní stadion, do Ško-Energo Areny, se valí další vrcholná evropská akce.


Po říjnovém poháru mistrů ve florbale, to je ode dneška probíhající třídenní Mistrovství Evropy v shorttracku, tedy rychlobruslení na krátké dráze.
Šampionát se jede formou víceboje – čtyři distance (1500 metrů, 500 m, 1000 m a superfinále na 3000 m).

Soutěžit v Boleslavi budou jak muži, tak i ženy, přičemž ve druhé kategorii bude mít Česká republika žhavé želízko v ohni. Benátecká rychlobruslařka, totiž patří ke žhavým kandidátkám na evropský titul, který dokázala už v minulosti vybojovat.

V lednu 2010 totiž dominovala se třívteřinovým náskokem na oválu v Drážďanech. Loni z toho bylo „jen“ čtvrté místo. „Letos jedu doma, takže do toho musím dát všechno,“ ví benátecká rychlobruslařka, která už startovala také na třech olympijských hrách.

Pozor si ovšem bude muset dávat na úřadující šampionku a další horkou favoritku na zisk evropského zlata Ariannu Fontana z Itálie.

A právě s Kateřinou Novotnou jsme si před startem šampionátu o jejích šancích povídali.

Jaké je zatím vaše letošní sezona?
Sezona začala světovými poháry v Americe, kde výkony naznačily, že se sezona bude vyvíjet dobře. Ale ty výsledky tam mohly být ještě lepší.

Bude tedy načasovaná forma na mistrovství?
Myslím, že ano.

Jak se těšíte vůbec do Boleslavi a jaká jsou vlastně očekávání z vaší strany?
Chci samozřejmě využít toho, že Evropa bude v České republice. Je to pro náš sport příležitost, jak jej zpropagovat u veřejnosti a to nelze jinak, než medailemi, takže chci nějakou získat.

Kdo patří k favoritkám?
Rozhodně Arianna Fontana, která je několikanásobnou mistryní Evropy a letos dokonce vyhrála několik závodů světového poháru. Je tam silná Angličanka a spousta dalších. Evropský shorttrack jde nahoru. Ale o to lepší a zajímavější budou víkendové závody.

Domácí prostředí vás spíše nabudí nebo znervózní?
Nervózní určitě budu. I přes ten pocit zodpovědnosti, ale věřím, že mě to nabudí. Člověk pak vezme sílu někde v sobě a bude to spíše povzbuzení.

Budete během šampionátu bydlet doma nebo v Boleslavi?
Do Boleslavi je to z Benátek blízko, takže budu bydlet normálně doma.