Ve Finsku v rámci večeru ultimátních zápasů (MMA – boje bez pravidel v šestihranné kleci – pozn. red.) podlehl svému soupeři – finské jedenadvacetileté hvězdě Jonymu Isaksonovi po vyrovnaném desetiminutovém boji jen těsně na body, když rozhodčí se přiklonili právě na stranu domácího borce.

Mackova cesta do Finska začala ve čtvrtek dopoledne. „Letěli jsme do Helsinek, kde jsme měli na přestup asi deset minut. Řekli nám, že se o zavazadla nemusíme starat, že je přeloží,“ popisuje cestu zápasník z týmu Universal Fighters teamu.

Jaké bylo překvapení jeho a královéhradeckého kolegy Jan Doskočil (UFC Hradec Králové) když se ocitli na letišti v Saava kufry nikde. „Byl to šok. V kufru jsem měl všechno. Kromě sportovní výbavy a také iontové a sacharidové přípravky,“ řekl Macek.

Tříčlenná výprava (spolu s trenérem a manažerem v jedné osobě) cestovala osobní vozem, který zajistili pořadatelé, do šedesát kilometrů vzdáleného městečka Seeinajoki tedy bez kufrů.

Tam se dostala už v chvíli, kdy se pomalu schylovalo k vážení. To se odehrává vždy 24 hodin před boji a bojovníci musí při vážení mít maximálně váhu, své kategorie (Macek zápasil v kategorii do 66 kilogramů). Macek musel zhubnout tři a půl kilogramu. To se mu nakonec podařilo, celý en nepil a závěr „obstarala“ sauna.

Dalším překvapením byla informace, která se k výpravě nedostala – že se bojuje o den dříve. Tedy nikoliv v sobotu, ale v pátek. A do třetice k lapáliemi. Mackovy chybějící nápoje domácí Finové nahradili svými a ochotně mu sacharidové přípravky nabídli. Jenže Macek po nich dostal průjem.

Když v pátečním večeru nastupoval do osmihranné klece, tisícovka diváků byla na straně domácího borce. A začal boj na dvakrát pět minut. „Bylo to takové každý chvilku tahá pilku. Vůbec tam nebyla výrazná převaha kohokoliv z nás. Jen jednou jsem dostal kolenem, na žebra a chvíli jsem měl vyražený dech, ale dostal jsem se z toho,“ popisuje zápas Macek. V konečném účtování ale rozhodčí dali více hlasů finskému borci. „Nejsem zklamán, ale vyhrát jsem mohl, měl jsem více přitvrdit. Je ale dobře, že to bylo na boji v plném počtu minut,“ dodal Macek.

Druhý z českých zápasníků ve Finsku Doskočil prohrál se soupeřem po třech minutách. Pro převahu soupeře rozhodčí zápas ukončili.

Výprava už v sobotním večeru přistála na ruzyňském letišti a Macek už včera opět trénoval v debřském sídle Universal Fighters teamu. „Nemohu mít teď žádnou pauzu, protože se do klece postavím opět v polovině října, a to v Pardubicích,“ dodal dvacetiletý bojovník.