Hrát se bude pátý ročník, i když ten první otevřel svou oponu už před patnácti lety v roce 1992. Tehdy se konal šachový festival pod názvem Škoda Open 92 a hlavní cenou byl automobil Škoda Favorit. Spolu s turnaji v Pardubicích a v Poličce patřil boleslavský festival k největším v republice.

Za vším stál a stojí ředitel a hlavní pořadatel Václav Klain, jehož agentura Caissa Mladá Boleslav tento monstrózní šachový podnik organizuje.

Jak roky postupovaly, zvyšovala se i kvalita hráčského pole. Turnaje se zúčastnili i hráči první světové desítky, jako Rus Jepišin, Maďarka Polgárová, akademický mistr světa Tatabadze, tři mistryně světa v mládežnických kategoriích a další.

Po skoro dvanáctileté pauze, zaviněné pracovním vytížením Václava Klaina, se opět obnovuje tradice kvalitních turnajů v Mladé Boleslavi.
Na letošní 5. ročník turnaje jsou přihlášeni hráči z Islandu, Irska, Francie, Německa, Litvy, Ruska, Nigerie a další.

Celkem se uskuteční 5 turnajů: uzavřený velmistrovský turnaj, mistrovský turnaj, otevřený turnaj Open Mladá Boleslav, národní turnaj Open pro hráče nižších tříd a mládež s mezinárodní účastí a otevřený Přebor České obce sokolské.

V turnaji se představí takoví borci, jako velmistři Jiří Lechtýnský, Vološin, Meduna, mistři Feller a Wirig z Francie a řada hráčů s možností splnit normu mezinárodního mistra. Mezi ně patří Přibyl, Šuráň, Řehořek nebo Litevec Genutis.

V otevřeném turnaji Open Mladá Boleslav budou hrát o nejlepší umístění i mladoboleslavští hráči Miloslav Jaček, David Vichnar, Roman Novotný, Pavel Rychtář a další.

V sobotu 4. srpna se uskuteční jednodenní finále České obce sokolské v rapid šachu. Jde o otevřený turnaj a předpokládá se účast mnoha hráčů z jednotlivých turnajů festivalu, což zvedne laťku kvality soutěže.