„Děkuji všem partnerům, kteří tento projekt podpořili a věří mu,“ prohlásil Filip Mareš na úvod setkání v plzeňské firmě Toyota Dolák s tím, že se těší až s novým vozem vyjede na závodní tratě. Absolvuje šampionát FIA ERC 2024 a vybrané závody mistrovství ČR, v němž si také na konci dubna při Rallye Šumava Klatovy odbudou s novou toytou premiéru na českých tratích.

Slavnostní odhalení nového vozu GR Yaris Rally2 české posádky Filip Mareš – Radovan Bucha v Plzni. | Video: Deník/Zdeněk Soukup

„Hodně práce je za námi, ale mnohem více před námi. GR Yarisem jsem se svezl na podzim při asfaltových testech továrního týmu, na šotolině nás ale první kilometry teprve čekají. Věřím, že se na novou techniku dokážeme já i náš tým rychle adaptovat a od startu sezony budeme pro naše soupeře nesnadnou konkurencí,“ doplnil český jezdec rallye.

Premiérou bude Rallye Hungary, jež zahajuje 12. až 14. dubna letošní evropský šampionát, jehož součástí bude tradičně i zlínská Barum Rallye. „Jsme moc rádi, že se nám novou Toyotu GR Yaris Rally2 podařilo získat. Tím spíše, že jsme první v Česku a mezi prvními v Evropě. S Filipem jsme v otázce spolupráce rychle našli společnou řeč,“ dal Milan Dolák ml., šéf Dolák Motorsport, odpověď na otázku, proč došlo k představení vozu právě v Plzni…

Jméno Dolák se v tak v rallye objevuje po více než dvaceti letech. Otec Milana Doláka je výrazným písmem zapsán v české historii tohoto sportu. V minulých letech se stal mistrem ČR v rallye s vozem Toyota Celica GT four, trojnásobným vítězem Rallye Český Krumlov, vítězem Rallye Šumava a Rallye Bohemia.

Současný tým se může těšit také z podpory místního importéra vozů Toyota. „Motoristická divize Gazoo Racing se stále rozšiřuje. V šampionátu WRC boduje na nejvyšších příčkách GR Yaris Rally1, šampionát WEC aktuálně reprezentuje hybridní GR010 a terénní W2RC speciál DKR Hilux EVO T1U. Posledním z řady je teď právě GR Yaris Rally2. Ten má od letoška homologaci od Mezinárodní automobilové federace FIA a jsme nadšení, že jedno z prvních aut bude využívat právě česká posádka Filip Mareš a Radovan Bucha. Držíme klukům moc palce. Mají náš velký obdiv a podporu,” doplnil Martin Peleška, ředitel českého zastoupení značek Toyota a Lexus.

Dvaatřicetiletý český reprezentant Filip Mareš naváže na loňské sedmé místo na šampionátu FIA ERC. Plán vylepšit v letošním roce toto umístění podpořili také další partneři v čele s přerovskou společností Sigma Motor ze skupiny Matador Group. Jezdec z Mladé Boleslavi bude nově spoléhat také na pneumatiky Hankook.