„Myslím, že pro mě jako juniora je to velký úspěch, protože se od nás nic moc neočekávalo. Beru to jako skvělý výsledek,“ vrací se osmnáctiletý zápasník z Mladé Boleslavi za víkendovým podnikem. Celkem mladý český reprezentant prošel pěti zápasy s výbornou bilancí čtyř výher a jediné porážky. Tu mu uštědřil v semifinále Fin Oskari Makinen, nakonec druhý muž pavouka.

„Když nebudu počítat ten prohraný, tak pro mě byl nejtěžší asi hned ten první zápas. Šel jsem proti Polákovi Drzymalowi, který byl asi z těch mých soupeřů nejzkušenější, možná i lepší než Fin Makinen. Největší radost mám z toho, že jsem porazil Maďara Nerpela, protože tam se mi povedl takový pohyb, který teď trénuju. Jsem rád, že jsem ho využil v turnaji a že se to povedlo,“ rozpovídal se o svém průchodu turnajem Kopecký.

Turnaj v Praze proběhl za přísných bezpečnostních opatření, i tak na něj ale dopadla situace s koronavirem. „V prvním kole jsem měl jít s Ukrajincem, ten byl ale pozitivní na covid a byl vyřazen. Kvůli koroně to také bylo méně obsazené, chyběli Němci, Rusové, Gruzínci, Ázerbájdžánci nebo Francouzi. I tak si ale myslím, že tam byli kvalitní zápasníci,“ popisuje Adam Kopecký.

I proto se na turnaji ukázalo poměrně dost mladších zápasníků, se kterými se český talent pravidelně potkává: „Bylo tam hodně kluků, se kterými se znám různě z kempů. Třeba s Maďarem Nerpelem, kterého jsem porazil ve čtvrtfinále, jsem zápasil i loni v Poreči. Byli tam i další kluci, co jsou taky junioři a známe se. O třetí místo jsem šel s Polákem Pankowskim, který je taky jen o dva roky starší.“

Současná situace mladým judistům svým způsobem docela nahrává, protože juniorské soutěže jsou zastavené a ti nejlepší mládežníci tak dostávají možnost účastnit se turnajů mezi dospělými. Senioři totiž pokračují v naplánovaném programu kvůli přípravám na olympiádu. „Náš juniorský trenér nechce, abychom stáli, a pokouší se nás procpat mezi dospělé. Jsem za to rád, být tak dlouho bez zápasu je podle mě svým způsobem až demotivující,“ říká Kopecký.

V nejbližších dnech ho čeká příprava na další akce. Už v neděli odlétá český tým i s boleslavským mladíkem na kemp do Uzbekistánu, za necelý měsíc je potom na programu grandslam v Turecku. Jaro vyvrcholí evropským šampionátem seniorů v Lisabonu v půlce dubna, kam se Kopecký díky svým dobrým výsledkům také nominoval.

Díky svým úspěchům z poslední doby se Adam Kopecký dostal i mezi nejlepší v anketě o Mladoboleslavského sportovce roku. Mezi jednotlivci bral v nabité konkurenci konečné šesté místo. „Jsem trochu zklamaný… Byl jsem 5. na mistrovství Evropy, myslím, že je to významný výsledek. Bohužel je judo menšinový sport,“ krčí rameny. Na dálku ale sportovně pogratuloval vítězi ankety, florbalistovi Jiřímu Curneymu.