Letos netradičně na maďarském Hungaroringu začalo Mezinárodní mistrovství České republiky v závodech automobilů na okruzích. V kategorii Divize 3, Národní formule 1400 ccm, opět startuje Michal Procházka, šestnáctiletý student prvního ročníku mladoboleslavského Gymnázia Dr. Josefa Pekaře.

Na okruhu, známém zvláště díky závodům F1, začínal letošní ročník hlavně proto, že obě české tratě v Mostě i v Brně procházejí zásadními úpravami povrhu a přilehlých ploch v depu, a tak nebylo možno zajistit jejich připravenost k závodům v dubnu, ale až ve druhé polovině května. Hungaroring je nádherný okruh, jakási „přerostlá“ motokárová trať, která nedovolí závodním monopostům vyvinout maximální rychlost díky množství zatáček a členitosti terénu nikde jinde, než na cílové rovince. Pro představu – zatímco v Brně i v Mostě se na okruzích dosahuje v Divizi 3 průměrné rychlosti okolo 150 km/h, na tomto okruhu je to 130 km/h. Obrovským zklamáním však pro všechny jezdce a doprovod bylo zázemí okruhu a úroveň pořadatelského zabezpečení. Jezdci F1 musí být velmi nenároční, protože na celém okruhu nebylo možno koupit cokoliv k jídlu a pití, toalety byly otevřeny až po nesčetných urgencích…

Tréninky probíhaly za pravého aprílového počasí, kdy i během jízd se měnila trať ze suché na mokrou. Michal prokazoval, že mokro mu opravdu svědčí a svým soupeřům posílal kolo od kola jako vizitku stále lepší časy, přičemž jeho náskok na jedno kolo dosahoval až 6 sekund!

Samotné závody se pak konaly ve dvou dnech za absolutně rozdílných povětrnostních podmínek. Zatímco v sobotu byla zima a pršelo, v neděli bylo nádherné počasí s teplotami nad 20 st. Celsia. Sobotní počasí velice vyhovovalo Michalovi, který nedal za deště nikomu šanci, s přehledem zvítězil a získal tak letošní první vítězství a 10 bodů. Na dalších místech pak skončili Loukota, loňský mistr republiky Lešínský a Chabr, všechno borci nad 30 let věku a odpovídajících zkušeností. Zajímavostí závodu byl fakt, že se jelo společně s maďarskou volnou formulí, kde nechyběly monoposty o obsahu 2000 ccm. V absolutním pořadí s těmito formulemi pak skončil Michal Procházka na skvělém druhém místě.

Nedělní závod se vyvíjel podle předpokladů, brzy po startu se ze závodního pole odtrhla skupinka výše uvedených závodníků, ze které po dalších kolech odpadl Lešínský a vedoucí trojice jela nikým nerušena pro první tři místa. V 7. kole však bohužel začal z Michalovy formule unikat olej a o kolo později musel zastavit. Příčina? Prasklé těsnění pod hlavou. Víkend tedy neskončil tak, jak si Michal představoval, a sice, že odveze dva poháry…..

Zvítězil Chabr před Loukotou a Lešínským. Průběžné pořadí MMČR je pak následující: 1. Loukota 16b., 2. Chabr 14b., 3. Lešínský 12b., 4. Procházka 10b.