Zpráva o jeho odchodu do tábora pražského rivala překvapila. Sedmadvacetiletý Josef Gabčo je odchovancem Mělníka, kde dokonce trénuje jednu z juniorských kategorií. V posledních několika sezonách patřil mezi nejvýraznější tváře sestavy Olympiku.

Po posledním návratu týmu mezi elitu dokázal v každé ze tří sezon nasázet sedmnáct gólů. Celkem se tak v první lize dostal už na 83 přesných zásahů. Dosud pouze dvougólovou bilanci aktuálního ročníku hodlá rozšířit ve Spartě.

„Mělník mám stále v srdci. Prožil jsem tam strašně moc. Po tolika letech jsem potřeboval změnu. Ozval jsem se svému dobrému kamarádovi Benimu (Simitči – trenér Sparty) a on mě vzal do Sparty,“ okomentoval Josef Gabčo svůj odchod.

Vzájemnou spolupráci už si oba vyzkoušeli v letech 2015 až 2017. Gabčo si z tehdy druholigového Mělníka dvakrát odskočil na celkem osmnáct zápasů (11 gólů) do Benaga Zruč, vedeného právě Simitčim. Ten nad „nabídkou“ hráče, kterého znal, příliš neváhal: „Rozhodování bylo jednoduché. Chyběl nám bombarďák, který umí zakončovat, má tvrdou střelu a je silný v soubojích. Jsem rád, že je u nás,“ uvedl Simitči.

Z utkání Olympik Mělník - Sparta Praha
Olympik znovu pod palbou, v Brně nezvládl druhý poločas

Podle manažera Olympiku Pavla Šuby by měl Gabčo působit v rudém dresu zatím pouze do konce rozehrané sezony. Potvrdil, že přestup nebyl až tak odměnou za předešlé výkony, ale spíše způsob, jak stagnujícího hráče znovu oživit.

„V předešlých zápasech bylo vidět, že je u nás už hodně dlouho a nemá tu motivaci posouvat se a zlepšovat. To bylo potřeba změnit. Domluvili jsme se, že si dá pauzu, případně si najde jiný klub, který by jeho kariéru znovu nastartoval,“ přiblížil Pavel Šuba.

Zároveň vyvrátil spekulace, že by se s hráčem, na němž v minulosti stály výkony mužstva, rozešel ve zlém. „Má u nás ještě rok a půl platnou smlouvu. Jeho další působení bude otázkou jednání. Může se vrátit. Když se ale rozhodne zůstat, určitě mu v rozletu bránit nebudeme,“ dodal Pavel Šuba.

Spolu s trenérem Němcem věří, že s aktuálně širokým kádrem dokáží dlouhodobě nejlepšího střelce nahradit, byť to s mladšími hráči nejspíš nějakou dobu potrvá.

Ukázalo to i středeční představení v Brně. Na půdě Helasu středočeský tým v prvním poločase proměnil jedinou z několika slibných příležitostí. Zkraje druhého pak do té doby vyrovnaný zápas ztratil několika chybami v rychlém sledu. Uzavření soutěže od sestupů ovšem dává přebudování mužstva jedinečnou příležitost. „Výsledky teď pro nás opravdu nejsou prvořadé,“ potvrdil Pavel Šuba.

Jeho barvy čeká nejbližší zápas bez Gabča už v pátek doma proti v sezoně rovněž šestibodovému týmu Žabinští Vlci Brno.