Rok se s rokem sešel a je to tady znovu. Už zítra uvidí Benátky nad Jizerou pátý ročník florbalové exhibice osobností.

Nápad se zrodil před pěti lety v hlavě sporťáka Českého rozhlasu Pavla Petra. „Chtěl jsem oslavit sportem svoje čtyřicátiny. Pozval jsem pár známých a udělali jsme si florbalové odpoledne. Akce se všem zamlouvala, tak jsme z ní udělali tradici,“ říká hlavní organizátor turnaje.

Více než oslava narozenin však už od druhého ročníku turnaj provází dobročinný podtext. „V minulých ročnících jsme přispěli na projekt florbalu vozíčkářů, loni jsme výtěžek z akce věnovali mladému sledge hokejistovi,“ prozradil populární komentátor, jehož hlas jste mohli mimo jiné slyšet z rádia při nedávném hokejovém mistrovství světa.

„Na turnaji se samozřejmě neplatí žádné startovné ani divácké vstupné. Peníze pro dobrou věc vždycky vybereme mezi sebou při turnaji. Kdo chce, přispěje,“ dodal k pozvánce do benátecké sportovní haly, kde celá akce startuje v 17 hodin Pavel Petr.

Hlavní osobou letošního turnaje bude benátecký sportovec Viktor Uřídil, který se díky nepřízni osudu ocitl na vozíku. Přesto s ranou osudu bojuje a sní o účasti na paralympiádě v Londýně. „Právě na sportovní přípravu Viktora bude určen letošní výtěžek,“ dodal hlavní organizátor.

„Na vozík jsem se dostal po zánětu míchy. Z něj jsem se dokázal po půl roce dostat,“ začal Uřídil s vyprávěním svého příběhu.

Lékaři si však nevšimli krvácení v místě zánětu a kvůli krevnímu aneurisma se ocitl v krátké době na vozíku podruhé. „Tentokrát už asi na stálo,“ dodává.

A popisuje, jak se dostal k atletice: „Člověk hledal další motivaci do života. Tak jsem se vrátil do práce a hledal jsem i nějaký sport. Nakonec jsem si vybral atletiku.“ Trénovat však musí jezdit do Pardubic, kde je nejbližší oddíl. Zaměřuje se na vrhačské disciplíny. „Hlavně házím diskem, ale také zkouším kouli a oštěp,“ prozradil Uřídil.

A plány má jasné. „Chtěl bych se dostat do Londýna na paralympiádu. Federace nastavila poměrně nízké kvalifikační limity a já se jim blížím. V tréninku je občas překonám, teď to jenom prodat na závodech,“ má jasno benátecký sportovec.

Nejen on uvidí v akci čtyři týmy složené z osobností života sportovního i společenského. „Diváci uvidí v akci známá jména nejen z florbalu, ale i řady dalších sportů, několik herců a také novinářů,“ dodal Pavel Petr.

A Boleslavský deník dodává: „V podání některých zúčastněných to bude skutečně neopakovatelný florbalový zážitek!“