Ale šipkařský sport se těší stále větší oblibě i na Mladoboleslavsku. To potvrzuje i předseda boleslavského šipkařského týmu Semafor David Strnad: „Celkově lze říci, že šipky jdou na poslední dva roky na okrese nahoru. U nás v klubu jsme třeba znovu založili třetí tým a už přemýšlíme i o přidání čtvrtého.“ Po mírné krizi z před několika let, jde hráčská základna na okrese opět nahoru. „Kromě týmových ligových soutěží se pořádají i turnaje pro jednotlivce – kromě Středočeského poháru je na Boleslavsku ještě populárnější Darts Cup,“ hlásí Strnad.

TÝMOVÉ SOUTĚŽE

V celostátní extralize týmů sice nemá aktuálně Mladoboleslavsko žádného zástupce, v krajské první lize však působí dva týmy boleslavského Kvakoše, přičemž áčko je v patnáctičlenné skupině aktuálně čtvrté. Semafor Mladá Boleslav pak po dvanácti kolech aktuálně vede tabulku ligy druhé, tým XXL, který hraje své domácí zápasy v kosmonoské kuželně, je čtvrtý. „Hraje se ale i na dalších místech na okrese, v Dolním Bousově, v Semčicích, nebo na Dolní Bukovině,“ dodává Strnad.

Větší poptávku po šipkách pak potvrzuje i zvyšování kapacit na hracích místech v Mladé Boleslavi. „V Tipsportu u Startu aktuálně rozšiřují kapacitu, od dubna by se tam měli pořádat i turnaje pro více jak padesát hráčů včetně turnajů Masters. U Kvakoše také rozšiřují a my v Semaforu máme už také pět hracích automatů,“ potvrzuje David Strnad.

Ilustrační foto.
Základní část pro Sklípkany, Kakadu bez bodu

On sám přidává i návod, jak si případně vlastní tým do soutěže přihlásit: „Na internetu zažádat o přihlášku do organizace, sehnat hráče a hrací místo, které unie schválí. Na hracím místě je potřeba mít alespoň dva hrací automaty. My ale třeba máme čtyři. Čím více automatů, tím rychleji pak ligový zápas, který se skládá z osmnácti zápasů, ve kterém se hrají singly, debl a cricket, ubíhá.“

A kolik takový provoz týmu stojí? „Založení se vstupními registračními poplatky vyjde určitě do deseti tisíc korun. A pak už něco stojí samotné hraní – poplatky za trénování a hraní, cestovné a případně i startovné do turnajů u jednotlivců,“ vypočítává Strnad.

Pak už podle jeho slov záleží, jak moc profesionálně se tomu člověk chce věnovat. „Jsou hráči, kteří objedou i čtyři turnaje za týden, tak tam už se to blíží i třeba k deseti tisícům. Na amatérské klubové úrovni se člověk vejde i do tisícovky měsíčně,“ dodává předseda Semaforu.

HRÁČSKÁ ZÁKLADNA

„V základní sestavě jsou čtyři hráči, proto preferujeme mít v týmu zhruba osm hráčů. Přeci jenom nám do toho zasahuje třísměnný provoz, takže ne každý pokaždé může na zápas. Ale jsou týmy, které mají i dvanáct šipkařů,“ přidává další informace Strnad. Kromě týmových soutěží se ale hrají i pohárové soutěže pro jednotlivce. Na Mladoboleslavsku aktuálně vládne Darts Cup. Informace o turnajích lze najít na facebookové stránce Šipky MB. 

A nejlepší hráči na Mladoboleslavsku? „Vlastimil Andrle je aktuálně nejlepší v Darts Cupu. Pak těžko soudit. Šipky jsou hodně o hlavě, takže i dobrý hráč může prohrát s hráčem dlouhodobě horším. Třeba u nás ve druhé lize je nejlepší soupeř z Kostelce, od nás z týmu pak určitě Karel Dvořák. A nemůžu zapomenout na Dana Zárubu. Ten sice nefiguruje v našich statistikách, protože objíždí turnaje spíše namátkově. Ale hraje opravdu výborně. Kdyby se šipkám věnoval, tak by to byl špičkový hráč,“ vyjmenovává Strnad.

První závod Českého poháru žactva Nové Město na Moravě.
Biatlonové stříbro pro Trefu