Nejvyšší česká cyklokrosová soutěž měla v sobotu na programu horskou etapu v Hlinsku. Svůj první cyklokrosový závod vyhrál žák Petr Klabouch (Madeta Fitness Specialized), jinak se na prvních příčkách umístily staré známé firmy: kadetka Jana Czeczinkarová (Remerx Merida Team Kolín), kadet Lukáš Kunt (Remerx Merida Team Kolín), žena Pavla Havlíková (Telenet Fidea), junior Karel Pokorný (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav) a muž elite Martin Bína (ČEZ CT Tábor).

Muži elite a pod dvacet tři let mají po Hlinsku už půlku svých pohárových závodů za sebou, tedy čtyři podniky, ostatní kategorie jely již pošesté.

Na Vysočině se nakonec nenaplnily „šeredné" vyhlídky co se předpovědi počasí týče. Všechna voda spadla z nebe o den dřív a tak se diváci i závodníci mohli těšit ze slunečného a teplého dne.
Organizační tým Aleše Chvojky postavil klasický hlinecký okruh ve sportovním areálu Olšinky. Z velké části se rozkládal na svažité louce, odkud se přejíždělo do lesíka a sešupem „spadlo" do cíle u hokejového stadionu.
Hlinečtí udrželi kvalitativní laťku hodně vysoko, město cyklokrosem žilo, a starostka Dr. Magda Křivanová vyslovila přání opět brzy získat pořadatelství mistrovství České republiky.

JUNIOŘI

Karel Pokorný (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav) po slabším uplynulém týdnu, kde zejména v Jabkenicích doplatil na žaludeční problémy z předchozího týdne, znovu ukázal, kdo je tady pánem. V Hlinsku mohl dokonale využít své nadprůměrné síly v nohou. I Adam Ťoupalík (ČEZ Cyklo Team Tábor) si po Jabkenicích, které vůbec nedokončil, spravil náladu.
Jana Vastla (ČS Specialized Junior MTB Team) porazil v závěrečném spurtu. Ten doplatil zejména na to, že jako biker nemá zjevně velké zkušenosti ze silničních závodů a ty mu v podmínkách, jaké byly v Hlinsku, scházely.
V čele poháru figurují Karel Pokorný a jeho Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav.

Karel Pokorný: „V Jabkenicích jsem měl pád a bolestivě si narazil ruku. Dnes jsem se cítil dobře už od startu. Hned v prvním kopci jsem za to vzal a pokoušel se odjet. Adam se snažil se mě udržet, ale v druhém kole jsem se dostal do svého tempa a svůj náskok zvyšoval až do cíle. Na svěťácích v Táboře a Plzni chci zajet co nejlépe. Více se těším do Plzně, v Táboře je ta trať pro mě nějaká smolná. Když bude hezky jako dneska, zlobit se nebudu, vadit mi nebude ani bláto."

ELITE

Vítězný Martin Bína (ČEZ CT Tábor) prokázal opět svou suverenitu, i když tentokrát s ním dlouho tvořil tempo Boleslavák Jiří Polnický (PSK Whirlpool Author), který si i v předchozích pohárových závodech vedl velmi dobře a pódium měl na dohled. Z boje o vítězství ho dnes vyřadil až defekt v předposledním kole. Za Bínou a starším z bratrů Polnických dlouho pracovalo duo Petr Dlask (Madeta Fitness Specialized) a Vojtěch Nipl (Focus Cycling Znojmo), který po rozpačitém začátku sezony daném únavou po dlouhé silniční sezoně nabírá formu v pravý čas.

Druhý Jiří Polnický: „Martin byl klasicky strašně rychlý v technice v tom lese. My jsme se domluvili, že já se snažil táhnout tu cílovou rovinku a táhlý kopec po louce. On zase jezdil ten les, protože tam já si musel zariskovat, abych mu jakž takž stačil. Tím jsme získávali. Až dvě kola před cílem jsem zjistil, že mám defekt galusky, naštěstí těsně před depem. Zajížďkou do depa jsem ztratil asi deset sekund, Martin ještě zrychlil a tím bylo rozhodnuto. Už to nešlo, navíc já na něm celou dobu viděl, že má ještě rezervu, že kdyby chtěl, tak mi ujede.

Třetí Petr Dlask: „Za bednu jsem rád. Do Hlinska jsem se těšil, protože se mi tu jednak dobře závodí, je tu vždycky vynikající atmosféra, a hlavně po těch předchozích třech v uvozovkách kriťákách jsem věřil, že tady už to bude o výkonnosti. Když nastoupili Bína s Polnickým, měl jsem bohužel deset patnáct metrů díru a nestihl s nimi odjet. Pak jsem byl samozřejmě rád, že se mnou jel chvíli Vojta Nipl. Věřil jsem, že jako mladý závodník to nevydrží až do konce a tak jsem se snažil furt jet a hnát ho. Odpadl asi tři nebo čtyři kola před cílem."

MARTIN BALI-JENČÍK