Teď to vypadá nadějněji, alespoň pro venkovní sportování. Místo uvažovaného šestimetrového odstupu dvojic na venkovním sportovišti se bude od pondělí uplatňovat plocha 15 metrů čtverečních na osobu. Na jednom hřišti přitom bude možné vytyčit více sportovišť s dvanáctičlennými skupinami. Uvedl to předseda České unie sportu Miroslav Jansta. Jen haly a tělocvičny zatím zůstanou pro děti zavřené.

Anita Ešpandrová vede v Sokolu Královské Vinohrady atletické tréninky. Za podmínek „jeden na jednoho“ zvládali v oddílu trénovat pouze starší děti, zhruba nad 14 let. „S nimi už je možné sportovat individuálně. Dá se jim vysvětlit třeba to, že jedna dvojice bude dělat to a jiná jinde zase něco jiného. Byť i u nich je obtížné zajistit, aby se neobjali, když se vítají po dlouhé době odloučení,“ sdělila Ešpandrová, podle níž je u mladších dětí nezbytné, aby vytvářeli tréninkové skupiny po pěti nebo šesti, což zatím nešlo.

„Současný stav měl do ideálu daleko. Atletika je sice individuální sport, ale i v dětském věku jsou u nás důležité sociální vazby, nehledě třeba na štafety,“ prohlásila trenérka s dovětkem, že po očekávaném dalším rozvolnění restrikcí proti epidemii počítají v Sokolu s pravidelným antigenním testováním trenérů i s dezinfekcí náčiní a nářadí.

Novým nařízením se splní to, o co žádal už dříve trenér fotbalové mládeže Roman Myška. „Nastavil bych pravidla alespoň tak, jak tomu bylo na podzim. Tedy udělat skupiny po šesti v oddělených sektorech. Pro začátek by mi aspoň toto stačilo,“ vyslovil už minulý týden svoje přání trenér mladých fotbalistů.

Minimální přenos nákazy? 

Podle trenéra trenéra a člena výkonného výboru FK Čáslav Miroslava Patáka by ještě více prospělo zvýšení počtu sportujících dětí. „Ideální by bylo, kdyby mohlo trénovat dvacet sportovců, jak to bylo původně zamýšleno,“ vysvětlil Paták. A je možné, že se dočká. Podle předsedy Sdružení sportovních svazů ČR Zdeňka Ertla bude vláda o návrhu, aby se mohl počet sportovců ve skupině zvýšit na 20, jednat.

Ideální by podle mnoha trenérů bylo ještě větší uvolnění. „Jestliže jsou děti pravidelně testované ve škole dvakrát týdně a budou se vracet i starší děti do školy, ať se testují i trenéři dvakrát týdně a nevidím zvýšené riziko přenosu viru. Navíc se pohybujeme venku. Data ze zahraničí hovoří, že při sportu dochází k minimálnímu přenosu nákazy,“ konstatoval mládežnický fotbalový trenér Marek Tvrz.