Když jsem v roce 1976 jel do Mariánských Lázní jako divák na první světové finále na dlouhé ploché dráze, neměl jsem tušení, jak dalece mě tento závod ovlivní na celý život.
Byl to rok, kdy měly premiéru nové čtyřventilové motory JAWA, a nikdo nevěděl, jak to vše dopadne.

Nejlépe, jak to dopadnout mohlo. Tovární jezdec JAWY, legenda ploché dráhy, Ivan Kauter získal titul mistra světa, stříbro také na JAWĚ Ole Olsen a teprve třetí skončil specialista na dlouhé dráhy Egon Miller na jiné značce.
Úspěch dovršilo čtvrté místo našeho Štancla a páté Kudrny. Nádherné počasí v krásném lázeňském městě, bezmála dvacet tisíc tisíc diváků a hlavně super závody, to vše rozhodlo.

Už příští rok jsem stál na startovní čáře při finále mistrovství Československa, a od té doby ještě pětkrát. Zažil jsem jako divák všechny světové závody od roku 1976 dodnes co se v Mariánských Lázních jely.
Hltal jsem očima výkony Maugera a všech ostatních včetně našich stříbrných: Štancla (1983) a Drymla (1989 a 1991). V té době jsem už nezávodil a po vzoru otce Jaroslava jsem začal plochou dráhu komentovat.

Mým snem bylo mít u mikrofonu světové jezdce, ale nevěřil jsem, že se to uskuteční. Asi jsem opravdu chtěl a také láska k tomuto sportu napomohla, že jsem od roku 1994 začal moderovat závody v Mariánských Lázních a převzal žezlo od pánů Kačera a Jenči.
Nejprve české mistrovství v dubnu a v září světové finále. V předvečer závodu už za tmy jsem se šel tajně a s pokorou dlouhé dráze poklonit. Udělal jsem dobře, dodnes mě nezradila. Splnil se mi sen a u mikrofonu jsem měl postupně světové hvězdy dlouhé dráhy Risse, Wigga, Bartla, Maugera.
Vyhlásil jsem tři mistry světa na dlouhé dráze a dal si osobně s Kauterem guláš a malé pivo k obědu v depu. Stáli jsme na něj frontu, přestože by nebylo jediného člověka, který by tuto legendu nepustil před sebe. Asi i proto je legendou.

V Mariánských Lázních se po loňském závodu rozjížďky MS jede po jedenácti letech opět světové finále. Několik let jsem do mikrofonu uváděl přání, kéž by se jelo opět finále u nás. Máme nejlepší stadion na světě, v tom se shodli jezdci.
Sen se stává skutečností a já věřím, že jako diváci přijedou i legendy jako třeba Egon Miller a Barth z Německa, anebo sám král Ivan Kauter, určitě bych ho pozval na guláš. Dostalo se mi velké pocty od pořadatelů, že mohu tuto světovou událost moderovat a věřte, že to udělám rád a hlavně opět s pokorou.

No, a teď to hlavní. Světové finále na dlouhé ploché dráze se v Mariánských Lázních pojede za účasti českých jezdců (Ondrašík, Wolff) v sobotu 24. května od 13.30 hodin.

Přijďte zhlédnout kvalitní sport a svou přítomností podpořit znovuzrození světové dlouhé ploché dráhy v Mariánských Lázních. Je to zároveň nejlepší vizitka našeho mladého českého státu v zahraničí. Srdečně zvou pořadatelé a hlavně naši jezdci a autor těcto řádek Miloslav Čmejla.