Tak se dá ve stručnosti popsat příběh devítileté plavkyně Karolíny Pažoutové. Karolína vyhrála v anketě Boleslavského deníku Nejlepší sportovec Mladoboleslavska za rok 2008 v kategorii Handicapovaný sportovec.
Karolína je hluchoněmá. „Karolína měla na roce a půl zánět mozkových blan a posléze ohluchla,“ doplňuje její táta Jiří Pažout. Ten nám odpovídal i na ostatní otázky, týkající se malé plavkyně.

Jak probíhají tréninky?
I když je hluchoněmá, trénuje se zdravými dětmi. Plave se svými vrstevnicemi. Akorát při plavání nemůže používat naslouchátko. Tak se dorozumívá pohyby rukou nebo nohou.

Proč se rozhodla plavat?
Její dvojče Tereza i její starší sestra Kristýna také plavou, tak proto. Obě mladší dcery plavání hlavně viděly u Kristýny, které je nyní patnáct. Vidí v ní vzor a líbilo se jim, že domů nosila různá ocenění.

Jaký byl pro Karolínu, jako plavkyni, minulý rok?
I když plave závodně už druhým rokem, je to začínající plavkyně. Chodila do náboru, kde byl jako šéftrenér pan Vaněk a nyní je pod panem Křížkem. V minulém roce absolvovala zhruba pět závodů ve své věkové kategorii.

Jaké závody ji v letošním roce čekají?
Vzhledem k tomu, že je malá a kdo se zúčastní závodů rozhoduje trenér, tak se to dozvíme tak tři týdny před samotnými závody. A v jejím věku nejsou ani závody pro handicapované, takže v tuhle chvíli jezdí na závody se zdravými dětmi.

Takže není problémem její handicap?
Určitě ne. Závodů se může účastnit. Samozřejmě jsou i speciální závody pro handicapované. Mají různé stupně, ale těch se může zúčastnit až ve vyšším věku.

Má nějaký oblíbený styl plavání?
Momentálně se pořádně učí motýlka, to je nejtěžší styl. Oblíbená má prsa, kraul i znak. Kraul asi nejvíce.

Myslíte si, že má pro plavání vlohy?
Karolína je sportovně založená a není u ní žádný problém. Jde jí to. Hlavně, že má plavání ráda. Nedá se říci, že bude plavat například do třiceti, ale v tuto chvíli ji to baví.

Čtěte také:

Rozhovor s Lenkou Brůchovou

Sportovec roku: Překvapení na všech frontách

Sportovec roku: Kompletní výsledky