Cyklokrosová sezona mládeže vyvrcholí v sobotu 10. prosince Mistrovstvím České republiky v Uničově, přičemž dospělí pojedou svůj mistrovský závod 7. ledna v Hlinsku.

Kadetky

Závodní program v Jabkenicích zahajovaly tradičně kadetky. Katka Hladíková na nic nečekala a po bleskovém startu šla do čela závodu. V jedné z prvních zatáček jí však postihl pád, čehož využila Kristýna Zemanová ze Sokola Veltěž následována dalšími závodnicemi téhož oddílu. Nicol Hartychová a Klára Vernerová se usadily mezi 6. až 10. místem, Kačka Daňková po dobrém startu bojovala těsně za 10. příčkou.

Hladíková se po pádu, technických obtížích s kolem a dalších pádech statečně prokousávala zpět do popředí mohutně povzbuzována četnými příznivci. Poté co se objevila na druhé příčce, bylo zřejmé, že rozuzlení se skrývá v otázce, zda její stíhací jízda bude stačit na výborně jedoucí Kristýnu Zemanovou na první pozici. Souboj Katky a Kristýny přiváděl do varu oba tábory jejich fanoušků a musel se líbit i ostatním divákům.

Nakonec Kristýna Zemanová uhájila svůj náskok a v polo domácím prostředí se mohla radovat ze svého třetího letošního vítězství. Katka na druhém místě zaostala o pouhých 5 sekund a za svůj výkon zaslouží velkou pochvalu. Nicol Hartychová dorazila do cíle jako 8., Klára Vernerová jako 11. a Kačka Daňková se radovala z letošního maxima v podobě 17. příčky.

Starší žáci

Matěj Stránský v kategorii starších žáků postrádal na startu svého největšího rivala - Matyáše Fialu. Ten zaujal hned od začátku první pozici a vytvořil si mírný náskok. Ani on se krátce po startu nevyhnul pádu a závod tak aspoň na chvíli zdramatizoval. Brzy se však vrátil na čelo pelotonu a svůj odstup od ostatních utěšeně navyšoval. V cíli bez potíží kontroloval náskok 22 sekund a své třetí letošní zlato!

Zatím životní cyklokros se povedl Vojtovi Paříkovi, který se hned od prvních stovek metrů pohyboval na hraně první desítky a v cíli z toho bylo skvělé 9. místo - letošní maximum. Štěpán Rozsypal dokončil na 13. místě, Tomáš Doležal na 16. místě. Pro své první letošní pohárové body si 27. místem přijel Pepa Chloupek. Vaškovi Ježkovi se tentokrát závod nepodařilo dokončit.

Kadeti

V závodě kadetů se na startu opět sešla kompletní pohárová konkurence. Boleslavákům se vydařil start - Ježek, Šulc i Hladík byli v první pětce, Kuba Daněk kolem 10. místa. V jedné z prvních zatáček měl pád Tomáš Ježek a do čela šel David Šulc. První kolo mu vyšlo náramně - v jeho závěru měl náskok 20 sekund na druhého Tomáše Tlamku. Tento odstup se mu i přes menší pád v nájezdu do druhého okruhu technicky dobrou a svižnou jízdou dařilo udržovat i nadále.

Pepa Hladík jel na 5. místě a dotíral na trio Tlamka, Ťoupalík, Hník jedoucí před ním. Tomáš Ježek po technických potížích s kolem udržoval 7. příčku. Kolo a půl před cílem se na druhé místo dostal Ťoupalík, který spolu s výborně jedoucím Tlamkou nevzdával stíhačku na stále vedoucího Šulce. Ten však byl schopen držet vysoké tempo až do samého konce a v závěru již kontrolovat své první pohárové cyklokrosové vítězství! Pepa Hladík dokončil na 5. místě, Tomáš Ježek jako 7. a Kuba Daněk, provázen technickými potížemi finišoval na 13. pozici.

Ženy

Závod žen - Elite byl tentokrát zařazen do kategorie C2 UCI, což byla další příležitost pro zisk bodů do světového žebříčku. Tereza Vaníčková uchopila tuto šanci vskutku za pačesy! Hned od startu se pohybovala v první pětici závodnic. V dalším průběhu šestikolového závodu si spolu se zkušenějšími Bajgerovou a Mikoláškovou postupně střídaly pořadí na 3. až 5. místě a udržovaly náskok na ostatní závodnice.

Tereza Vaníčková neměla během závodu jedinou slabší chvilku, technicky solidní jízdou zvládla všechny nástrahy okruhu a v cíli z toho byl životní výsledek - 5. místo v kategorii ženy Elite a pomyslné 3. místo v kategorii do 23 let, o primátu mezi vrstevnicemi juniorkami nemluvě! Příděl 10 UCI bodů znamená posun o stovku míst ve světovém žebříčku, přičemž v domácím poháru může Terka ještě uvažovat o umístění v Top 10!

Čtěte také: Mladoboleslavští cyklokrosaři si v Čáslavi dojeli pro kompletní sbírku medailí

Petr Šulc