„Letošní vydřené pódium bylo plné vody. Jsme šťastní, že jsme stíhací jízdou dosáhli na další vytoužené vítězství a v neděli se nám již vyhnuly defekty. Tři v sobotu byly až až,“ smál se v cíli spokojený pilot vozu Škoda Fabia R5 v barvách trikolory, jenž na českých tratích nebyl poražen již 23 závodů.

Po sobotě však už i on sám přestával věřit v další triumf: „Zdá se, že tentokrát to na Barumce není náš rok. Nezbyly nám už žádné rezervy, takže nemůžu jet nadoraz.“ V sobotu totiž hned třikrát musel měnit kolo. Ve druhé rychlostní zkoušce, když po té první vedl, přišel defekt číslo jedna, který ho stál zhruba půl minuty času a pád z vedení na čtvrtou pozici celkového pořadí. Následovala stíhačka a před poledním servisem návrat na druhé místo, sedm vteřin za vedoucího Lukjaňuka.

Jan Kopecký
Kopecký: Tři defekty? To se nám už dlouho nestalo. Chceme ale vyhrát!

V šesté erzetě byl hon Jana Kopeckého za vedoucím Rusem opět zpomalen defekty. Tentokrát přišel o přední i zadní levou pneumatiku jeho Fabie. Úřadující mistr republiky tuto nepříjemnost okomentoval: „Byl tam velký kámen, který jsme nečekali. Možná ho vyhodilo nějaké auto před námi.“ Se ztrátou zhruba patnácti sekund se Jan Kopecký a jeho navigátor Pavel Dresler propadli na třetí místo. Smolný sobotní den pak zakončili na druhé příčce 16 sekund za vedoucí posádkou.

A v neděli přišla skvostná stíhací jízda. „Bohužel volba pneumatik na neděli byla špatná. Ale cítili jsme, že jinak je vše v pořádku a poslední etapu si užili,“ zářil i přes ztrátu vedoucí pozice po sobotě Lukjaňuk, který si tímto výsledkem upevnil své vedoucí postavení v seriálu mistrovství Evropy.

Z bronzu se raduje třetí z favoritů letošního 48. ročníku Španěl Dani Sordo, naopak oči pro pláč zbyly vsetínskému Miroslavu Jakešovi, jenž byl v součtu všech 213 měřených kilometrů pomalejší jen o tři desetiny sekundy. „Byl to pro nás těžký víkend. Měkké pneumatiky dobře fungovaly, bohužel v cíli jsme byli smutnější,“ neskrýval zklamání Jakeš.

Zklamání pak přišlo také pro boleslavského Filipa Mareše. Ten poprvé v letošní sezoně závod českého mistráku se svou Fabií R5 nedokončil. „Přestože jsme netlačili, udělal jsem jezdeckou chybu a skončili jsme mimo trať. Omlouvám se všem,“ komentoval krátce mladý závodník.

Barum Rally 2018 - sobota RZ2 Březová, 5 Kudlovice  a 8 RajnochoviceBarum Rally 2018 - fotogalerie sobota RZ 2 Březová, RZ5 Kudlovice a RZ8 Rajnochovice
Kopecký vyhrál pět z devíti erzet, v čele Barumky je ale po sobotě Lukjaňuk