Jejich sportovní život se odvíjel úplně jiným směrem. Přesto se jejich dvě cesty nakonec spojily v jednu. Na 42 kilometrů dlouhé trati.

Maratonci Pavel Novotný a Miloslav Kozák spolu absolvovali už několik závodů na této distanci. Oba jsou Boleslaváci, avšak jejich domovským oddílem je aktuálně SKP Nymburk.

Ale zpět ke sportovním cestám obou atletů. Pavel Novotný je sportovcem už od útlého dětství. „Od malička jsem běhal po fotbalovém hřišti, dokonce jsem chodil do sportovní třídy. Pak jsem přesedlal na basketbal a hrál jsem i za Duklu," vypočítává své sportovní štace Novotný. Poté následoval přechod na triatlon, v němž absolvoval i bájného Železného muže. No a nyní běhá maraton. „Je to taková královská disciplína, skoro atletická modla. A také je to hodně masové," pochvaluje si dištanci i její neopakovatelnou atmosféru boleslavský atlet.

To sportovní cesta Miloslava Kozáka, je řekněme, poněkud nestandardní. „Já jsem začal sportovat až ve čtyřiceti," hlásí běžec. „Byl jsem takovej oplácanej, tak jsem si řekl, že je potřeba se začít trochu hýbat. A začal jsem běhat. Do té doby jsem žádný sport nedělal. Ale běhání se mi líbilo už od mládí. Nicméně přiznávám, že jsem takový extrém," vypráví skoro neuvěřitelný příběh Kozák.

Oba se specializují na dlouhé běhy. „Běháme od deseti kilometrů po maraton. A jednou za rok, na Silvestra na Štěpánce také tříkilometrovou trať," prozrazuje Novotný.

Oba si svůj první maraton střihli v Praze. „Asi 90 procent Čechů si zaběhne svůj první tady doma. Je to pro nás taková srdcovka," vzpomíná na svou první konfrontaci s porcí 42 kilometrů a 195 metrů Novotný.

A jaké další maratony mají za sebou? „My jsme takoví dobrodruzi, takže vyhledáváme trochu netradiční destinace," říká Kozák. Nejzajímavější vzpomínku mají na turecký Istanbul. „Ten je zajímavý, protože je mezikontinentální. Odstartujete v Asii a cíl je v Evropě," vzpomíná Kozák na speciální maraton.

Netradiční akce má rád i Novotný. „Letos jsem absolvoval i dva horské maratony. Hory mne lákají, tam je to také hodně zajímavé běhání," zasní se.
Nejčerstvější vzpomínku ale oba mají na společnou účast v čínské Šanghaji. Kozák zde startoval již před dvěma lety, Novotný poprvé. „Samozřejmě bychom si takové výlety nemohli dovolit bez pomoci sponzorů," připomíná Novotný fakt, že každý koníček něco stojí. Za účastí v Číně stojí především mladoboleslavská automobilka Škoda.

S tou také bylo spojeno i zázemí v čínském velkoměstě. „Bydleli jsme u manželů Klímových, kteří nám vytvořili naprosto skvělé podmínky pro pobyt. Martin Klíma je v Číně služebně právě od Škodovky. S manželkou Míšou se o nás skvěle postarali. Musíme jim moc poděkovat," řekl Novotný.

Když se řekne Šanghaj, co se vám vybaví? Smog? „Skutečně tam byl," odpovídá na otázku Novotný. „V Čechách jsou limity polétavých částic prachu někdo okolo hodnoty 150. Když jsme běželi závod tak ta hodnota byla 220. Což už je prý hodně na hraně. Nicméně jeden jsme zažili 520, to už se chodilo ven jen s rouškou," vzpomíná Novotný, s tím, že být závod od dva dny déle, ani by se neběžel.

A jak se běhá v takových podmínkách? „Já jsem si tam zaběhl osobní rekord!" přidává jeden paradox Novotný, který se poprvé se svým časem 2 hodiny 58 minut a 33 vteřin dostal poprvé v životě pod tři hodiny. „Asi budu běhat jenom ve smogu," říká s úsměvem. „Ale ne, jeden den, kdy byly ty hodnoty smogu vyšší jsme si šli zatrénovat, a skutečně jsme cítili na plicích, že to není dobré," vrací se do vážné noty Novotný.

Když se ještě přidají trable s aklimatizací, dodnes přemýšlí, kde se vzal jeho skvělý čas. „Měli jsme dva dny na aklimatizaci, ale je tam časový posun a úplně jsme se nesrovnali. Když startoval závod, tak v Čechách byla půlnoc. Takže jsme toho před závodem moc nenaspali," vypočítává trable, které měly nakonec sladký konec ,Novotný.

Jeho parťák zaběhl čas 3:27:19. I s tím panovala spokojenost. „Měl jsem v letošní sezoně trápení se zraněními, takže jsem toho v tréninku moc nenaběhal," upozorňuje Kozák. „Ale závod nám oběma skvěle sedl. Před dvěma lety mi to přišlo těžší," vzpomíná Kozák. „Měli jsme z toho závodu kvůli smogu velký respekt, ale vyšlo nám to," dodává.

Oba mají své trenéry, kteří jim píší tréninkové dávky. O Novotného se stará bývalý boleslavský atlet Jan Volf, Kozáka má na starost Michal Jalovecký. „Nemůže mě úplně sedřít z kůže. Přeci jenom v mém věku už musíme pečlivě plánovat, kolik si můžu naložit, aby to neodnesly nohy," hlásí Kozák.

A kolik toho je potřeba na zaběhnutí maratonu pod tři hodiny natrénovat? „U mě to je asi 300 kilometrů měsíčně. Trénuji šestkrát týdně," prozrazuje svou porci Novotný.

A co mají oba chrti v plánu dál? „Manželka mi říká, že už mě nikam nepustí, že budu sedět doma, ale nevím nevím," říká s šibalským úsměvem Kozák. V lednu do Japonska by ho na půlmaraton do Ósaky pustit měla. „Máme už koupené letenky," hlásí Kozák manželce navzdory.