Vedení Nymburka muselo na odchod Sekuliče rychle reagovat a brzy zaměřilo svou pozornost na Štelmaherse, pro kterého je angažmá v Nymburce velkou výzvou. „Nymburk je klub s výraznou historií a hraje na vysoké úrovni v evropských soutěžích. Také jsem slyšel chválu na celou organizaci a pro mě je to dobrá příležitost směrem do Evropy. Opravdu se těším na tuto výzvu a práci s nymburskou rodinou,“ řekl Štelmahers.

„Po odchodu Aleksandera Sekuliče jsme hledali trenéra, který bude naladěn na podobnou notu, na jakou jsme v Nymburce zvyklí. Tedy hrát rychlý a kolektivní basketbal s celoplošnou obranou. Také jsme koukali na to, aby měl trenér evropské zkušenosti, což Roberts splňuje. Má za sebou sezonu v Lize mistrů, dvě sezony ve VTB lize, trénoval lotyšský národní tým. Zároveň jsme na něj měli velmi dobré reference z jeho bývalých působišť. Takže věříme, že to bude šťastný výběr,“ řekl sportovní ředitel Nymburka Ladislav Sokolovský.

Rodák z Rigy byl výraznou postavou už jako hráč, kdy z pozice rozehrávače reprezentoval Lotyšsko na čtyřech mistrovstvích Evropy a odehrál za národní tým přes 140 zápasů. Na klubové scéně oblékal dres Saratova, Zielone Gory, Karsiyaky, Olimpije Lublaň a největšího úspěchu dosáhl s Rytasem Vilnius, se kterým v roce vyhrál Pohár ULEB, dnešní EuroCup. Čtyři sezony odehrál v Eurolize.

V roce 2009 ukončil kariéru a vrhl se na trenérství. Hned po roce byl asistentem v Rytasu i u lotyšské reprezentace. Jako hlavní kouč vedl Perlas, Pieno Žvaigždés, Ventspils, Valmieru, polský Czarni Slupsk a poslední tři sezony estonský Kalev/Cramo. V létě 2019 také převzal lotyšský národní tým. V době, kdy nemohl využít největší hvězdy kvůli NBA a Eurolize, se mu však nepovedl vstup do kvalifikaci o ME a po pouhých osmi zápasech skončil.

S Kalevem vyhrál estonskou ligu i lotyšsko-estonskou soutěž a v minulé sezoně se kromě VTB Ligy účastnil také Ligy mistrů. Sice s týmem nepostoupil ze základní skupiny, když stejně jako Nymburk získal dvě výhry, obě však proti vítězovi skupiny Tofas Bursa. S Ventspilsem a Valmierou třikrát sebral lotyšský titul dominantní VEF Riga, která za posledních 12 let získala devět titulů. Také byl zvolen nejlepším trenérem estonské ligy.

„Herní styl by měl být podobný jako za Saši Sekuliče či Orena Amiela. Bude se hrát rychle dopředu a kolektivně. Nebude tam asi tolik složitostí v systémech a setech, bude dávat hráčům větší volnost v útoku, ale v obraně to bude hodně o celoplošné obraně a agresivitě v rámci pravidel. O basketbale hodně přemýšlí, na lavičce není tak vznětlivý a nenechá se rozhodit negativní vlivy a snaží se být klidný,“ popsal nového trenéra Sokolovský.

Nymburk sází na zahraniční kouče od roku 2006. Tým vedli Izraelci Muli Katzurin, Ronen Ginzburg a Oren Amiel, Slovinec Sekulič a Štelmahers je druhým koučem z Pobaltí po Litevci Kestutisovi Kemzurovi, který v Nymburce šéfoval lavičce v letech 2013-2015.

Štelmahersovi bude pomáhat šestatřicetiletý Lotyš Vairogs, který jako hráč třikrát vyhrál lotyšskou ligu s Ventspilsem a Lietkabelisem a jednou vyhrál Baltskou ligu. Působil také ve francouzském Bordeaux či ve Slasku Vratislav. Od roku 2017 je stálým asistentem Štelmaherse. V minulosti ve Ventspilsu spolupracoval s nymburským kondičním trenérem Ričardasem Reimarisem, který jako jediný z předchozího trenérského týmu v Nymburce zůstává.

David Šváb