Poprvé v životě stála na nejvyšším stupni při mistrovství Evropy. A hned dvakrát! Rychlobruslařka na krátké dráze Kateřina Novotná získala na turínském šampionátu ve víceboji „malá“ zlata ze závodů na 1500 metrů i 3000 metrů. A co víc, v nejprestižnějším čtyřboji vybojovala stříbrnou medaili za obhájkyní titulu, Italkou Fontanovou.

Navíc i v něm mohla být zlatá. Jenže sobotní pád ve čtvrtfinále na 500 metrů ji příliš zkomplikoval život.

Čtyřiadvacetiletá Novotná přitom měla dosud z evropského šampionátu jen dva „malé“ bronzy, z let 2004 a 2008. „Tentokrát jsem se cítila líp než loni. Tehdy v Lotyšsku mi stupně vítězů za víceboj unikly kvůli dvěma pádům, letos jsem o ně za každou cenu chtěla bojovat," popisovala.

Vstup do šampionátu měla impozantní. Na úvodní patnáctistovce byla suverénní první v rozjížďce, semifinále i finále. Podobně si zprvu vedla také na pětistovce: vyhrála kvalifikaci i rozjížďku, jenže ve čtvrtfinále pak vypadla po kolizi se soupeřkou

Patnáctistovku, na které dominovala a která je na rozdíl od závodu na 3000 metrů olympijskou tratí, považuje za svoji nejoblíbenější disciplínu. „S výhledem k olympiádě si ale myslím, že mám největší šanci na nejkratší pětistovce. Tam není převaha Asiatů tolik výrazná,“ říká.

Na hrách ve Vancouveru 2010 se chce poprat o medaile.

Ale jenom v short tracku?

Novotná totiž letos zazářila i na dlouhé dráze, při mistrovství České republiky na rybníku vyhrála 500 metrů před Martinou Sáblíkovou. Na ni dokázala najet čtyři desetiny sekundy. „To jsem vůbec nečekala. Ale rybník mi vyhovoval. Čím horší led, tím lepší pro mě, protože se smazávají rozdíly,“ vysvětlila.

Trenér Petr Novák o ní přemýšlí coby o náhradnici do stíhacího družstva na dlouhé dráze. I Novotná se „dlouhých“ bruslí nechce vzdát: „Jsou to dva úplně jiné sporty. Jiné brusle, jiný druh odrazu. Ale chci pokračovat. Vždyť někteří Američané jezdí úspěšně obě disciplíny," řekla.