Česká rychlobruslařka Kateřina Novotná z Benátek nad Jizerou upadla na mistrovství Evropy na krátké dráze v Mladé Boleslavi v semifinále závodu na 500 metrů a obsadila v této disciplíně sedmé místo.

Závod vyhrála vítězka páteční patnáctistovky Arianna Fontanaová z Itálie, druhá skončila její krajanka Martina Valcepinaová a třetí byla po pádu a diskvalifikaci soupeřky Andrea Keszlerová z Maďarska.

Závod mužů vyhrál Rus Vladimir Grigorjev před Brity Jackem Whelbournem a Jonem Eleyem. V hodnocení víceboje vede soutěž žen jasně Fontanaová, Novotná je sedmá. Mezi muži se o vedení zatím dělí Grigorjev a Nizozemec Sjinkie Knegt.

Sedmadvacetiletá Novotná si dnes věřila. Z rozjížďky postoupila snadno z prvního místa, ve čtvrtfinále se na vedoucí pozici dostala ve třetím z pěti kol a opět vyhrála. V semifinále ale byla po startu třetí, a když se v druhém kole snažila odrazit útok Nizozemky Yary Van Kerkhofové, podklouzla jí brusle a upadla.

"Pěkně mě to štve!"

"Člověk je naštvanej, když upadne. Kdybych prohrála tím, že mě předjedou ostatní, tak jsou prostě lepší, ale takhle jsem si to pokazila sama. O to víc to štve," řekla Novotná. "Těch pádů je tady dost, je to celkem běžná věc, ale člověk není rád, když se to stane zrovna jemu," řekla Novotná, která upadla i v pátečním finále na 1500 metrů.

Bývalá mistryně Evropy ve víceboji vždy skončila na ledě nezaviněně. "Byla jsem v tom vždycky sama, včera jsem si šlápla na špunt, dneska mi to podjelo, takže v tom nebylo cizí zavinění," konstatovala. O to víc ji dva pády ve dvou dnech mrzely. "Protože to nebylo žádným kontaktem, můžu si za to sama. Bohužel, co se dá dělat," dodala Novotná.

Česká rychlobruslařka si věřila, že by se do finále probojovala. Její semifinálový závod byl prý o něco jednodušší, navíc jí prý vyšel start. "Byl rychlý, ale trochu mi překážela Maďarka (Keszlerová)," uvedla Novotná. "Určitě jsem si ale věřila, že bych holky mohla předjet i ze zadní pozice na trati," doplnila.

| Video: Youtube
ME v rychlobruslení na krátké dráze v Mladé Boleslavi:

Muži - 500 m: 1. Grigorjev (Rus.) 41,798, 2. Whelbourne 42,828, 3. Eley (oba Brit.) 42,970, …v kvalifikaci 32. Loudín, 41. M. Apeltauer (oba ČR).

Průběžné pořadí víceboje po dvou disciplínách: 1. Grigorjev 34 b., 2. Knegt (Niz.) 34, 3. Whelbourne 23, …28. Loudín, 48. M. Apeltauer.

Ženy - 500 m: 1. Fontanaová 43,725, 2. Valcepinaová (obě It.) 43,801, 3. Keszlerová (Maď.) 1:01,011, …v semifinále 7. Novotná, v kvalifikaci 27. Záhumenská (obě ČR).

Průběžné pořadí víceboje po dvou disciplínách: 1. Fontanaová 68, 2. Valcepinaová 34, 3. Ter Morsová (Niz.) 21, …7. Novotná 3, 24. Záhumenská.