Každoročním sportovním lákadlem se v Bělé pod Bezdězem stal turnaj v plážové házené, který se pravidelně koná na přelomu června a července v areálu přírodního koupaliště města Bělé pod Bezdězem. Plážová házená je venkovní obdobou klasické indoorové házené, hraje se ale na pískovém kurtu s omezeným počtem hráčů a upravenými pravidly.

První ročník turnaje se konal v červnu 2006 a startovalo na něm celkem 32 týmů. Od té doby došlo k několika významným změnám, velmi důležitým počinem byla výstavba třetího hracího kurtu, který organizátoři zbudovali za podpory Města Bělá pod Bezdězem a umožnili tak uspokojit narůstající zájem týmů z celé Evropy o start na tomto turnaji.

„Kapacita pro startující týmy se tak navýšila na 56 celků, i tak se ale každý rok na několik zájemců nedostane," říká hlavní pořadatelka Lucie Kantůrková.

Turnaj je zařazen do série mezinárodních turnajů pod hlavičkou Evropské házenkářské federace a každoročně se tak na něm objevují týmy z Německa, Chorvatska, Maďarska, Polska nebo Nizozemska. Součástí turnaje, který se koná vždy od pátku do neděle, je bohatý kulturní a sportovní program. Každoročně nechybí sobotní noční ohňostroj a večerní hudební party.

Před samotným turnajem jsme pak rozšířili kulturní nabídku také o Kinematograf bratří Čadíků, který bude promítat na náměstí v Bělé pod Bezdězem od pondělí do čtvrtka, bezprostředně poté (pátek 28. – neděle 30. června) pak naváže samotný turnaj.

A na jaké házenkářské star se mohou diváci těšit? „Turnaj proběhne ve stejném duchu jako poslední ročníky a hlavním lákadlem by opět měla být řada házenkářských reprezentantů. Namátkou vybírám jména jako: Nocar, Štochl, Vraný, Filip, Mráz, Bečvář, Motl – předpokládám také účast reprezentantek především z řad Černých Andělů," řekla Kantůrková.

Na své si přijdou i hokejoví fanoušci. Účast na turnaji totiž přislíbil tým složený z hokejistů Mladé Boleslavi a konfrontace sportovců z těchto dvou kolektivních sportů bude určitě více jak zajímavá.

Po celou dobu konání turnaje je na všechny sportovní a doprovodné akce vstup zdarma. I letos se organizátoři zavázali přispět Základní škole v Bělé pod Bezdězem, které pomáhají financovat aktivity žáků prvního stupně.