„U mladých sportovců však předem těžko odhadnout výsledky či dokonce predikovat počet medailí, protože pro mnohé z nich je EYOF prvním velkým měřením sil s mezinárodní konkurencí. Jde především o to, aby na vlastní kůži poznali olympijskou atmosféru a zažili průběh multisportovní akce,“ uvedl Martin Doktor, šéf české výpravy.

Češi budou mít v Sarajevu zastoupení ve všech osmi sportech – alpské lyžování, běh na lyžích, biatlon, curling, krasobruslení, lední hokej, rychlobruslení a snowboarding. Nejpočetnější částí výpravy jsou hokejisté, následují alpští lyžaři a běžci na lyžích s osmi sportovci.

„Účast hokejového týmu mě těší obzvlášť, neboť na týmové sporty se vždy chodí fandit a stmelí se tím celý kolektiv. Část hokejistů přitom přiletí do Sarajeva z jiného turnaje ze Švédska,“ dodal Doktor.

V týmu jsou hráči, kteří už mají za sebou starty v extralize dospělých. Jsou to brankář Jan Bednář (Karlovy Vary) a útočníci Michal Gut (Piráti Chomutov) a Tobiáš Handl (Olomouc).

Mezi naděje výpravy patří i krasobruslaři Daniel Mrázek z Nymburka s Klárou Štěpánovou. Mrázek získal suverénní zlato na loňské Olympiádě dětí a mládeže (ODM) a na republikovém mistrovství světa dospělých skončil třetí. Štěpánová byla na stejné akci druhá, lepší byla jen česká jednička Eliška Březinová.

Zlatou medaili vybojovali na ODM i snowboardistka Marie Kreisingerová, dokonce dvě zlata na téže akci bral sjezdař David Kubeš.

Na Evropském olympijském festivalu mládeže se utkávají sportovci ve věku 14 až 18 let. Akce má parametry „velké“ olympiády – nechybí slavnostní zahajovací a závěrečné ceremoniály, státní hymny či zapálení olympijského ohně.