Valence (Francie) 19. ledna (zvláštní zpravodaj ČTK) – Český jezdec Jan Kopecký obsadil v první etapě Rallye Monte Carlo šesté místo. Úvodní podnik seriálu Intercontinental rallye challenge vede po čtyřech rychlostních zkouškách Fin Juho Hänninen jedoucí rovněž s vozem Škoda Fabia. Kopecký na svého kolegu z továrního týmu Škoda Motorsport ztrácí minutu a 26 sekund.

„O spokojenosti se dnes bavit nebudu. Představoval jsem si to trochu jinak. Sám nevím, kde je problém. Už na první vložce jsme ztratili hodně času, přitom jsme měli s Petrem (Starým – spolujezdec) dobrý pocit,“ řekl Kopecký novinářům v cíli první etapy. „Špičkové to nebylo ani na dalších vložkách,“ přiznal. Problém podle něj rozhodně není ve volbě pneumatik. „Je to kombinace mě a auta. Myslím si, že jedu rychle, ale rychle nejedu,“ přemítal Kopecký.

Hänninen, který loni skončil v Monaku druhý, dnes vyhrál dva měřené úseky a vypracoval si náskok 44,5 sekundy na druhého Belgičana Freddyho Loixe s další fabií S2000. Třetí je zatím bývalý mistr světa Nor Petter Solberg s peugeotem 207.

„Asi se dá říci, že jsem spokojený. Musím se mít ale stále na pozoru. Kluci za mnou jsou hodně dobří,“ řekl Hänninen, který svůj náskok před pronásledovateli nepřeceňuje. „Monte Carlo je těžká rallye, nikdo si nemůže být jistý ničím až do cíle. Pojedu nejlépe, jak umím a uvidíme, jak to dopadne,“ dodal úřadující šampion IRC.

Jeho výkon ocenil i Kopecký. „Juho tady jede špičkově. Vše vsadil na jedny karty a už na testech to bylo vidět. Jde do toho naplno. Pojede letos mistrovství světa, sem se přijel bavit a ukázat všem, že si nás strčí někam…,“ usmál se Kopecký, kterého dělí od průběžné třetí pozice 31 sekund.

„Zkusíme zabrat a pár aut předhonit. Závod je ještě dlouhý a my jsme šestí. To pro nás nic neřeší. Pokusíme se posunout dopředu,“ uvedl Kopecký, který by v letošním roce rád bojoval o titul šampiona IRC. V předešlých dvou letech byl celkově vždy druhý.

V rallye už nepokračuje řada jezdců, kteří aspirovali na umístění v elitní desítce. Po havárii skončil Nor Andreas Mikkelsen jedoucí se škodou, odstoupil i jeho krajan Henning Solberg s fordem a nepokračuje ani dvojice továrních jezdců Protonu Per Gunnar Andersson a Chris Atkinson.

Rallye pokračuje dalšími čtyřmi rychlostními zkouškami ve čtvrtek, v pátek soutěž vyvrcholí pěti testy. Vítěz 67. ročníku slavné rallye, která letos slaví stoleté výročí od první soutěže, bude znám v noci z pátku na sobotu. Cíl je naplánován na 1:30.