Hodně zajímavé jméno se posadí na konci března do nové Škody Fabia RS Rally2. Vlastně to bude jméno nejslavnější. Několikanásobný mistr světa a největší legenda tohoto sportu Sebastian Loeb v úterý potvrdil svůj start v barvách Toksportu na Azorské Rally.

Tento ikonický podnik v Portugalsku pro letošní kalendář vypadl z kalendáře mistrovství Evropy a následně kvůli špatné komunikaci s portugalskou federací i z lokálního šampionátu. Zařazen tak je do seriálu TER a díky ušetřeným financím za licenci FIA může lákat na start zvučná jména. A jedním z nich je i francouzská legenda.

Pro Loeba to bude nejen premiéra v autě s okřídleným šípem, ale také premiéra na Sao Miguel. „Nemůžu se dočkat, až tam budeme. Jsem z toho nadšený, že si poprvé zajedu na Azorech,“ napsal Francouz na své sociální sítě.

Devětačtyřicetiletý devitínásobný mistr světa ukončil ostrou rallyovou kariéru v roce 2013, od té doby si připisuje pouze jednorázové starty například na své domácí Rally Monte Carlo. I tak stále dokáže držet krok se světovou špičkou.

Kromě rally si pak Loeb „v důchodu“ užívá další motoristické disciplíny. V posledních letech startoval pravidelně na Dakaru, kde se již dokázal dostat i na stupně vítězů. V letošním roce dokonce vyhrál šest jeho etap.

RALLY MÉXICO

Na druhé straně zeměkoule se tento týden jede další podnik WRC. Rally Guanajuato México je první soutěží v kalendáři FIA Mistrovství světa v rallye, která se odehrává mimo evropský kontinent. Na jezdce čeká rozpálená šotolina v mexických horách. Náročnou zkouškou projde také technika. Soutěžní speciály budou muset obstát při teplotách kolem 30 °C a ve velké nadmořské výšce.

Právě nadmořská výška hodně přes 2000 metrů nad mořem je jednou z hlavních charakteristik Mexické rallye. Nejvyšší bod soutěže a současně i celé sezóny WRC se nachází ve 2737 metrech a v takových výškách klesá kvůli nedostatku kyslíku výkon motorů soutěžních vozů. V těchto podmínkách se více projeví i jezdecké chyby, a tak je Mexická rallye bezesporu zajímavou výzvou.