V obrovské konkurenci nejlepších světových benčpreserů v německém Lauchhammeru vybojoval Mladoboleslavák Roman Maršálek na světovém šampionátu skvělé druhé místo, když třetím pokusem úspěšně zvládl magickou váhu 250 kg.

Tato váha je zároveň novým českým rekordem váhové kategorie do 100 kg, kam Roman Maršálek bohužel převážil a nemohl tak útočit na zlato v plánované nižší váhové kategorii do 90 kg.

„Převážil jsem o pouhých jeden a půl kilogramu a už jsem neměl především morální sílu k tomu, abych se snažil tělesnou hmotnost upravit do druhého dne, kdy bylo možné převážení,“ řekl po závodě Maršálek.

„Navíc je možné, že by nějakými drastickými postupy a snahou shodit za každou cenu odešla forma, a v devadesátce, kde jsem byl papírovým favoritem, bych naopak neuspěl vůbec,“ vysvětlil Maršálek.

Každý kilogram hmotnosti je pro silové sportovce přínosem, protože umožní závodníkům vytvořit lepší páky a zvládnout vyšší váhy činek. V podobných případech se volí metoda tzv. zacukrování, kdy sportovec konzumuje ve zvýšené míře potraviny s vyšším obsahem cukrů a tekutin. Během několika hodin se hmotnost člověka může zvýšit až o několik kilogramů.

„Já rád používám obyčejné ovesné vločky s rozinkami a mandlemi, piškoty s džemem, samozřejmě banány. K tomu hodně nejlépe obyčejné vody. Cukry v potravinách na sebe vodu velmi významně vážou, takže jde váha nahoru, navíc přímo překypuji energií,“ vyjádřil se ke zvýšení hmotnosti Roman Maršálek.

A jak těžká je v rukách čtvrtina tuny? „Je to těžké, samozřejmě,“ usmál se Roman. „Dokonce tak těžké, až mi z vypětí popraskaly žilky v oku, což v našem sportu není žádnou výjimkou. Ale ten pocit ze zvládnutí nějaké velké váhy je fantastický. Člověk se v tu chvíli cítí jinak, velmi dobře, tak nějak výjimečně. A v ruku v ruce se sílou je zdraví a vitalita, takže je mi teď opravdu moc fajn. Mě to navíc baví tak, že třeba ani po závodech nezařazuji nějaké regenerační přestávky. Jdu třeba už druhý den trénovat, i když jen zlehka,“ dodal Roman Maršálek.

Benčpres – česky tlak na lavici – patří mezi nejpopulárnější a nejznámější silové disciplíny, hned po olympijském vzpírání. Na rozdíl od vzpírání je ale technika cviku jednodušší a hlavně bezpečnější. Disciplína se provádí v lehu na zádech, kdy závodník musí činku z propnutých paží položit do úplného zastavení na hrudník, a vytlačit zpět do výchozí pozice na povel hlavního rozhodčího soutěže.

Roman Maršálek se posilování věnuje více jak 16 let, z toho více jak 8 let úspěšně závodí na národní scéně. Je medailista z mistrovství republiky a Evropy v silovém trojboji, benčpresu i kulturistice. Zisk titulu vicemistra světa je zatím nejvyšší ocenění nadějného sportovce a motivací na závodní sezonu roku 2009. Cíl pro Romana Maršálka už je jasný – tím je zisk titulu mistra světa.