Macek, reprezentující pražský oddíl Penta gym pod trenérským vedením Daniela Bartáka, zvítězil nad skvělým ruským bojovníkem Evgenyiem Lazukovem, když svého soupeře v závěru prvního tříminutového kola překvapivě "uškrtil".

V Orenburgu, který leží nedaleko hranic s Kazachstánem, se uskutečnil turnaj Scythian Gold. Galavečer byl formován jako Rusko proti zbytku světa. Proti domácím borcům se měli postupně postavit zápasníci z Maďarska, Srbska, Španělska, Brazílie, Venezuely a Česka. A za Českou republiku nastoupili svěřenci Daniela Bartáka Michal Vostrý a Filip Macek.

V kategorii do 70 kilogramů se představil Michal Vostrý proti moskevského zápasníkovi Aleksey Ganenkovi. „Zápas se Michalu Vostrému vůbec nepovedl a ve druhém kole sel do škrcení nohama, zvaného triangl, které musel vzdát," popsal zápas trenér Daniel Barták.

Jednoznačně v pozici outsidera

Druhým zástupcem Penta gymu byl v jednom z hlavních zápasů turnaje Filip Macek (kategorie do 61,3 kg). V té chvíli už svět prohrával na zápasy 0:8! Proti rodáku z Mladé Boleslavi se postavil Evgeniy Lazukov, borec, který má na svém kontě tři roky staré vítězství nad Ali Bagautinovem. Zápasníkem, který jen před několika měsíci šel zápas o titul šampiona neprestižnější MMA organizace UFC! Svěřenec Daniela Bartáka tak byl jednoznačně v pozici outsidera.

Zápas začal podle papírových předpokladu. Už v první minutě seděl Lazukov na Mackovi a snažil se údery zápas ukončit. „Otočkou mne nakopl a byl jsem dole," lakonicky popsal situaci Macek. Ten se ale ubránil a znovu se bojovalo v postoji. Jen na chvilku. Pražský zápasník se úspěšně pokusil o poraz. „Na zemi Filip prokázal svoje skvělé zápasnické schopnosti a Rusa uškrtil! Postaral se tak o velké překvapení a jediné vítězství borců z celého světa," dodal Daniel Barták.

Filip Macek nebyl k probuzení

Mackův zápas skončil po půlnoci ze soboty na neděli a výpravy se ještě před rozedněním vydala na dlouhou cestu zpět. Celou neděli nebyl Macek na telefonu k zastižení, po dlouhé cestě domů totiž usnul a nebyl k probuzení.

Když se před nedělní půlnocí probral, uvedl: „To byla šílená cesta, autem, dvakrát letadlem, časový posun proti Rusku minus čtyři hodiny, přijel jsem domů a ani nevím jak, usnul jsem. Soupeř byl ale hodně silný, fakt dobrý, měl drsnou ránu, ale udržel jsem to a dostal se ze země. Pak si už nic nepamatuji. A teď jdu zase spát," podotkl krátce před půlnocí z neděle na pondělí Macek.

Toho čeká další zápas v kleci už 12. prosince v Mladé Boleslavi. Boleslav tak může přijít svého odchovance povzbudit v titulovém zápase, kde si to Macek rozdá s Pavlem Svobodou o titul šampiona GCF.