Tenista Jiří Lehečka se po finálové účasti na turnaji ve Winston-Salemu posunul poprvé v kariéře do první třicítky světového žebříčku. Kariérní maximum v pořadí ATP si vylepšil na 29. místo. Českou jedničkou mezi ženami je dál Markéta Vondroušová, která figuruje v hodnocení WTA na devátém místě před desátou Karolínou Muchová. Oba nyní čeká čtvrtý Grand slam sezony a sice americké US Open. 

Nejvýše postavený český tenista do něj vstoupí pondělním zápasem proti ruskému tenistovi Aslanu Karacevovi. 

A to po finálové účasti na turnaji ve Winston-Salemu. Na něm svůj první titul na okruhu ATP nakonec nezískal. Ve finále turnaje podlehl Argentinci Sebastianu Báezovi 4:6, 3:6. 

Jednadvacetiletý rodák z Mladé Boleslavi, který plnil roli nasazené pětky, nevyužil těsně před grandslamovým US Open příležitost získat první titul na okruhu ATP. Utkání ztratil za hodinu a 35 minut. Pětatřicátý hráč světa Lehečka neprolomil při premiérové účasti ve finále více než tříleté čekání na českého vítěze turnaje ATP. Naposledy triumfoval na elitním okruhu Jiří Veselý v únoru 2020 v indickém Puné. Před devíti lety vyhrál turnaj ve Winston-Salemu Lukáš Rosol.


Lehečka si přesto vylepšil dosavadní maximum. Nejdále se zatím probojoval do semifinále v Rotterdamu (2022) a Dauhá (2023). Český tenista postupně vyřadil na turnaji Američana Mitchella Kruegera, Němce Dominika Koepfera a Australana Maxe Purcella. Do finále postoupil bez boje po zranění semifinálového soupeře Sebastiana Kordy.


Čtvrtfinalista letošního Australian Open Lehečka měl před zraky svého trenéra Tomáše Berdycha dobrý úvod a díky brejku ve čtvrtém gamu se ujal v prvním setu vedení 3:1. Šestý nasazený Báez ale čtyřmi hrami za sebou vývoj otočil. Za stavu 4:5 mohl Lehečka ještě při soupeřově servisu srovnat, vedl 40:0 a měl celkem čtyři brejkboly. Ani jeden ale nevyužil a Báez se ujal po 53 minutách hry vedení.


Český tenista měl dobře rozehraný i druhý set, hned v úvodu získal po brejku náskok 2:0. Ani tentokrát ale slibný náskok neudržel. O rok starší Báez znovu čtyřmi gamy za sebou vývoj otočil. V deváté hře sice Lehečka odvrátil při servisu mečbol, při druhém už ale neuspěl a Argentinec mohl radostí padnout na zem. Báez získal svůj čtvrtý titul v kariéře a třetí letos a druhý za sebou. Před Winston-Salemem vyhrál antukový turnaj v Kitzbühelu.