Liberec – Benátky 3:1
(–24, 24, 16, 21) 109 minut

Ve druhém extraligovém vystoupení se představili benátečtí volejbalisté na palubovce liberecké Dukly. I když podali opět výborný volejbalový výkon, získali první dějství a měli dokonce setbol i ve druhém setu, přesto vítězství nezískali. Papírový favorit utkání zvítězil.

Benátky vstoupily do utkání velice dobře. Dva získané bodíky si dokázaly držet až do prvního technického oddechového času. Při podání libereckého Nesvačila vystrčila drápky i Dukla, když na jednom postavení získala bodové vedení na svoji stranu (11:9).
Ale i hosté předváděli bezchybný volejbal a v polovině prvního dějství bylo opět srovnáno (15:15). První setbol utkání získal pro hosty blokem Michálek. Dukla se ale nechtěla vzdát zadarmo a k vidění byl opravdu nádherný volejbal s dlouhými výměnami. Více štěstíčka v koncovce měly Benátky. Těsný aut libereckého smečaře znamenal pro hosty zisk prvního setu.

Ve druhém setu měli více ze hry hosté. Několik es a úspěšných bloků dovolily Benátkám získat až pětibodový náskok. Ale ani takto dobře rozehraná partie nováčkovi nestačila.

Dukla se zlepšila na podání a dokázala hrát velmi obětavě v poli. I velmi tvrdé smeče, které se dostaly za blokující hráče (Metelka, Stefan), dokázali domácí zvednout a získávat velmi důležité body. V koncovce setu se skóre přelévalo z jedné strany na druhou. Dukla blokem získává poprvé vedení ve druhé sadě za stavu 23:22, ale po úspěšném bloku Benátek (Michálek) je tu první setbol v druhém setu hostů. Ten domácí dobře sehraným útokem odvracejí a po dvou blocích Dukly je vyrovnáno 1:1 na sety.

Třetí set již patřil domácím. Od úvodních míčů si získávali dostatečný náskok (6:2, 10:3, 16:8). Benátky sice v závěru snižovaly, ale Dukla dobře rozehraný set již neztratila. Po vyrovnaném úvodu čtvrté sady, kdy Benátky ještě za stavu 8:9 vedly, zaúřadovaly na podání liberecké posily, nahrávač Repák a ještě loni oblékající dres Benátek Nesvačil. Benátky se trápily na příjmu a nedokázaly se ani smečařsky prosadit. Dukla odskočila o šest bodů (16:10) a dostala Benátky pod tlak. Ty se ještě v závěru pokusily vrátit ke své hře, když Dlouhý dvěma esy dokázal nepříznivý stav snížit, ale náskok Dukly byl dostatečný k dokončení vítězného utkání. První mečbol utkání získal Polák, který vzápětí esem (prasátkem) proměnil Pešl. Po utkání zaplněná liberecká hala odměnila obě družstva dlouhým potleskem.

Benátky: Matěj Rydval (6 bodů), Pavel Řezníček, David Stefan (8), Ondřej Michálek (13), Marek Dlouhý (17), Eduard Metelka (14), libero: Vladimír Němeček (79% příjem), střídali: Pavel Starý (3), Miroslav Žmuda, Tomáš Matuška (1), Jindřich Jokl a Ondřej Stanke, připraven byl Pavel Starý. Trenérská dvojice Miroslav Malán a Václav Němeček.

Řekli po utkání:
Trenér Benátek Miroslav Malán: „Dukla byla první dva sety trošku zabrzděná a my jsme je dostali do hry naším zkaženým servisem, v té době jsme vedli ve druhém setu. Zkazili jsme tři servisy za sebou a tam si myslím, že nastal zlom. Dukla začala hrát lépe, čapla nás několikrát v poli a chycené míče zúročila v bodové balóny. To si myslím, že byl ten zlom utkání.“

Kapitán Dukly Jan Jeslínek: „Myslím si, že to bylo velice dobré utkání. Vůbec to nebyl zápas loňského semifinalisty a družstva, které postoupilo do extraligy. Byl to opravdu perfektní zápas. Pro nás je velmi důležité, že jsme to zvládli a po hodně vyrovnaných dvou setech jsme ten zápas otočili a vyhráli jsme.“

Trenér Dukly Vladan Merta: „Potvrdilo se to, s čím jsme počítali. Benátky k nám přijedou bez respektu a vsadí na risk při podání a na útoku. To jim vycházelo velice dobře v prvních dvou setech. Rozhodující byla druhá sada, kde se nám podařilo stáhnout náskok Benátek a vyhrát koncovku. Potom jsme malinko byli herně lepší. Začali jsme lépe blokovat a tím i bodovat.“

ZDENĚK ŠOLC