Mladoboleslavský cyklokros má medaili z českého šampionátu. Ten se jel v sobotu v Lošticích a jezdec stáje Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav Vladimír Kyzivát si v něm dojel pro bronzovou medaili.

„Medaile je super, byl to sen. Tajně jsem doufal, že to jednou přijde. Dva roky zpátky jsem taky moc chtěl, ale těsně to nevyšlo," věřil v úspěch Kyzivát.

Na boj o pocty nejvyšší ho přitom v Lošticích předem nikdo netipoval, ale zároveň mu to všichni přáli. Jezdec Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav se ve svých jednatřiceti letech poprvé probojoval na pódium mistrovství České republiky.

Vítězem se stal Martin Bína, který sice jezdí ve službách stáje Kwadro Stannah, ale bydlí v Mladé Boleslavi. Ten se konečně dočkal mistrovského titulu. Po pěti druhých místech vybojoval při absenci sedminásobného mistra České republiky Zdeňka Štybara své první zlato při sobotním šampionátu v Lošticích na Hané.

„Za začátku jsem si chtěl kluky trochu omrknout, jak na tom kdo bude. Pak jsem za to vzal. Přitom jsem neměl moc dobré nohy, bylo to z mé strany takové unavené. V týdnu jsem byl trochu nastydlý, naštěstí jsem se z toho dostal. Nejelo se mi ideálně, ale na titul to stačilo," hodnotil závod Bína.
Celkové prvenství v seriálu TOI TOI Cupu udržel Tomáš Paprstka z Remerx Merida Kolín, který na republikovém šampionátu skončil pátý. Stříbro vybojoval na poměrně těžkém okruhu Michael Boroš z ČEZ CT Tábor.

V konečném pořadí TOI TOI Cupu skončil nakonec Vladimír Kyzivát se ztrátou jediného bodu čtvrtý. Boleslavský celek, jehož je lídrem, si vedl úspěšně i v týmové soutěži, když skončil druhý za ČEZ CT Tábor.

Stejně jako Bína i Kyzivát zřejmě „těžil" z neúčasti Zdeňka Štybara. „Určitě, kdyby jel, je to o jedno místo horší. Pro mě je to samozřejmě dobře, medaili mám já," ví moc dobře, že na kdyby se nehraje, boleslavský cyklokrosař. A kdo má podle něj, největší zásluhy na jeho medaili? Největší zásluhu mám já, musel jsem si to odšlapat (smích). Ale moc děkuju rodině a trenérovi Tondovi Ungermanovi.

Na nějaké velké oslavy však nebude podle Kyziváta čas. Vše totiž musí směrovat k únorovému mistrovství světa. „Příští neděli jedu v lucemburském Leudelange, o týden později svěťák ve francouzském Nommay a začátkem února mistrovství světa v nizozemském Hoogerheide."

Kromě Kyziváta se zúčastnili také další závodníci boleslavského týmu. Karel pokorný skončil na šestnáctém místě a Michael Kubín závod nedokončil. Václav Svatoš ze Sokola Holé Vrchy byl 26 a jeho stájový kolega Tomáš Podrazil osmnáctý.

MARTIN BALI-JENČÍK, JAROSLAV BÍLEK