Skoro po třiceti letech pauzy má silniční cyklistika v Mladé Boleslavi konečně důležité datum. 28. srpna se chystá výborně obsazené cyklistické kritérium v rámci prvního ročníku Memoriálu Jaroslava Jeřábka.

Na uzavřený okruh v ulicích města (Palackého, Husova, Havlíčkova a Jaselská) vydá v rámci kategorie Elite i třináctý jezdec letošní Tour de France Roman Kreuziger. Rozhodně to nebude mít jednoduché, protože do Boleslavi se z cyklistické špičky zdaleka nechystá sám.
„Byl jsem příjemně překvapený, kolik kvalitních jmen se sešlo na startovní listině,“ poznamenal hlavní organizátor akce Miroslav Jeřábek. Především z jeho iniciativy se cyklistické kritérium uskuteční.

„Důvodů, proč jsem se do téhle akce pustil, je hned několik. Nebylo a není mi jedno, že se v Mladé Boleslavi silniční kritérium jelo naposledy v září 1980. Přišlo mi to škoda, vzhledem k tomu, že z tohoto kraje vzešla celá řada skvělých cyklistů a lidé tady mají o cyklistiku velký zájem,“ podotknul. „Doufám, že kromě skvělého závodu se podaří třeba i rozšířit registrovanou mládežnickou základnu. Talentovaní mladí nebo rovnou ještě malí cyklisté se budou moct zapsat do některého z místních oddílů hned po skončení závodu ve své kategorii.“

Miroslav Jeřábek zároveň přiznává, že velkou hnací silou pro něj byl i soukromý sen uctít památku svého dědečka – Jaroslava Jeřábka. „Děda pro cyklistiku žil, dlouhá léta byl předsedou Cyklistického oddílu Auto Škoda Mladá Boleslav. Pamětníci určitě budou vědět, o koho jde. Stál třeba u vzniku prestižního závodu Mladá Boleslav – Krkonoše – Mladá Boleslav. Nemám rád patos a fráze, ale je pravda, že tímhle memoriálem bych rád dal najevo, že si dědečkova odkazu moc vážím.“

Skutečným bonbónkem programu Memoriálu Miroslava Jeřábka bude hlavní kritérium v kategorii Elite, závodníci odkrouží celkem osmdesát kol. Ale ani další cyklisté nepřijdou zkrátka. Závody jsou vypsány pro více věkových kategorií, součástí memoriálu bude rovněž závod pro „příchozí“ – neregistrované cyklisty od 15 let.

Čtyři vítězové dětských kategorií si odvezou zbrusu nové kolo, které do soutěže věnovala firma Stevens Jiří Pospíšil. Vítěz „příchozích“ získá na dva měsíce možnost užívat osobní automobil, který věnovala k dispozici firma Havex Auto.

Trať si budou moci projet i zvědaví amatéři. „Chtěl jsem, aby se silniční cyklistika, kterou lidé vídají obvykle jen v televizi, přiblížila lidem doslova nadosah,“ potvrdil Miroslav Jeřábek. „Udělali jsme s organizačním týmem všechno pro to, aby byli spokojení závodníci i diváci.“