Pro některé je blázen, pro někoho malým klukem. Boleslavský milovník sportu a podnikatel Karel Králíček si splnil svůj životní sen.

„Jsem šťastný, konečně se mi to podařilo,“ zářil štěstím v redakci Boleslavského deníku, kam přinesl fotografie ze své životní pouti. „Nejvíc si teď ale oddechla manželka. Řekla mi, teď už budeš konečně doma, ty dědku,“ začíná své vyprávění Králíček.

Ten si před dvaceti lety prostě usmyslel, že se setká s Mikem Tysonem a vzdá mu svůj hold. „Zápasy Louise nebo Aliho byly pro naši generaci zapovězené kvůli železné oponě. Když padla, zrodil se v mé hlavě nápad, že chci potkat Mika Tysona,“ vypráví Králíček.

Nechal v Crystalexu Nový Bor vyrobit pohár s Tysonovou podobiznou a chystal se do Ameriky. „Jenže Mike dostal šestiletý trest za domnělé znásilnění černé královny krásy a Králíček tak musel čekat.

CESTA DO VEGAS

Když ho v televizi Nova, kterou navštívil s onou vázou nazvali Králíčka snílkem. „To mě zdravě vyhecovalo. Mám rád lidi z koncovkou, a tak jsem si řekl, že jim ukážu, že nejsem pouhým snílkem.

V roce 1996 se naskytla ideální příležitost – zápas Tyson – Holyfield. Ale mělo to hned několik háčků. „Neuměl jsem anglicky! Vlastně uměl – pět slovíček a ještě počítat do pěti,“ líčí Králíček počátek své bláznivé cesty do Las Vegas.

Tak či tak se boleslavský patriot do města hazardu v poušti dostal. A měl 36 hodin na to, dostat se do slavného MGM. Netřeba snad podotýkat, že lístek v kapse samozřejmě neměl!

V ruce měl pouze dopis přeložený do angličtiny od studenta gymnázia o onen pohár s vypodobněným Tysonem. U prvního pořadatele u vstupu do areny neuspěl. „Povedlo se mi to až na osmý pokus, kdy si dopis přečetl starší pořadatel, rozplakal se a ukázal mi cestu k mému cíli.

Přes dvě gorily u šatny Mika Tisona se dostal až do sekretariátu Dona Kinga. Promotér Don King, jehož jmění se odhadovalo na 500 milionů dolarů, nebyl zrovna k zastižení. Jeho sekretářka mu nabídla, že vázu může předat Tysonově manželce, ale to bylo pro Králíčka málo.

ŠEDIVÝ VLASÁČ

Pak vešel velký Don a Králíčkovi se asi na sedmý pokus podařilo mu předat dopis. V tu chvíli byl jeho. King jej okamžitě přejmenoval na Charlyeho a vázu si půjčil do přímého vstupu televize ESPN. „Čárlý“ ještě stihl poznamenat, že nemá lístek na utkání, na což Don King opáčil typicky americkým „NO PROBLEM!“ A lístek za 30.000 českých měl Charlie v ruce.

S Tysonem se nakonec setkal asi na vteřinu. Těsně před vážením borců, si oba tleskli dlaněmi, což Charlie doprovodil známým GOOD LUCK!

Za půl roku se Králíček na místo činu vrátil, tentokrát s pohárem s podobiznou dvoumetrové chlapa s šedivými nahoru vyčesanými vlasy.
Kingovi předal jako poděkování jeho „pohár“ a o obou cestách napsal knihu Cesta za Mikem Tysonem a Donem Kingem. Ta vyšla v roce 2001, tedy čtyři roky od dvou dobrodružných cest.

ZVÍŘE V PRAZE

Přesto Králíček nebyl úplně spokojen. Plácnutí dlaněmi se „Zvířetem“ v onom zákulisí při vážení roku 1996 se sice počítá, ale Králíček chtěl víc. A tak dál snil svůj sen, který se zdál být blízko v roce 2010. Tyson měl s velkou slávou přiletět do Čech, a tak nechal Charlie vyrobit pro Mika další pohár. Z celé akce nakonec sešlo a Králiček mohl snít dál.

A před měsícem to přišlo. Tentokrát nemusel Charlie do Las Vegas, druhá cesta jednoho z nejlepších boxerů světa do Prahy klapla. „Musím poděkovat promotérům Láďovi Kutilovi a Pavolu Muchovi, že mi zprostředkovali setkání s Mikem,“ září Králíček při vyprávění svého životního zážitku.

MISSION COMPLETE

Charlie se po jednadvaceti letech dočkal splnění svého bláznivého snu a na Galavečeru bojovníků v Praze se skutečně se svým vysněným Tysonem setkal. „Když jsem k němu přišel, tak se na mě chtěli jeho gorily vrhnout, ale všechno zachránil můj syn, který mluví anglicky,“ líčí šťastný Králíček. A pokračuje: „S Mikem jsme se vyfotili a na následné after party jsem mu konečně předal pohár. Hrozně moc se mu líbil.“

Králíček je nyní trochu naštvaný na svého kamaráda Kinga. „Mike mi říkal, že mu žádný pohár v devadesátém šestém Don nepředal.“

Na začátku byl bláznivý nápad jednoho českého kluka o Americe. Bláznivý snílek, šílená mise, ale Králíček si po jednadvaceti letech může říct: „Setkal jsem se Mikem Tysonem.!“ Tak se plní sny…