Zaběhl světový rekord na osmistovce! Zápis v rekordní knize však Vojtěch Koudelka nemá. Jak je to možné?

Čas 2:12.22 je nejlepším časem, jaký kdy zaběhl atlet s transplantovaným orgánem v Koudelkově věkové kategorii. Je tu ale „ale“. „Světové rekordy se počítají pouze ze světových her transplantovaných a dializovaných sportovců,“ osvětluje Koudelka, proč zatím jeho jméno u světového rekordu na půlce nefiguruje. Tam je zatím napsán čas z roku 1992 2:13.38.

Svůj čas totiž zaběhl při druhé atletické lize v dresu turnovského béčka. „Tuto sezonu hostuji v Turnově, protože v našlapanám boleslavském týmu bych se letos neprosadil,“ řekl atlet, který přes svůj hendikep normálně prohání zdravé atlety.

Koudelka však kvůli rekordu nesmutní. Ani nemusí – stačí když svou formu potvrdí na blížících se World Transplant Games ve švédském Götteborgu. „Odlétám 17. června,“ hlásí Koudelka.

Ve Švédsku bude obhajovat dva světové tituly z Austrálie. Nyní však ve vyšší věkové kategorii. Koudelka má v plánu běžet tři až čtyři závody.

„Na úvod her mě čeká závod na pět kilometrů. Poté se ze silnice přesuneme na dráhu, kde mě čekají dva vrcholy. Osmistovka a čtyřstovka. Na závěr podle sil ještě uvažuji o patnáctistovce,“ popisuje svůj plán Koudelka.

V zádech má ještě další pozitivní stimul. Nedávno totiž vyhrál prestižní Transplant run, závod v rámci pražského maratonu. „Běželo se 4.2 kilometrů a byl to běh na podporu transplantovaných sportovců. Běželi ale i zdraví, celkem asi 500 lidí,“ řekl.

Do Švédska by však nemohl vyrazit bez podpory. „Poděkovat musím firmě JM Partners a její nadaci pro podporu hendikepovaných sportovců Sponte Sua a také městu,“ dodal Koudelka.