První závod roku 2018 a hned úspěch jako hrom. Pilot továrního Škoda Motorsport Jan Kopecký zahájil letošní sezonu na podniku světového šampionátu, kterým nebyl žádný jiný závod než legendární Rally Monte Carlo. A tu dokázal mladoboleslavský pilot společně se svým spolujezdcem Pavlem Dreslerem v kategorii WRC2 vyhrát. Navíc s rekordním náskokem více jak čtrnácti minut před druhým Guillaumem de Meviusem na Peugeotu.

To všechno při své sedmé účasti na slavném podniku. „Monte není nikdy lehkým podnikem, ale letos bylo opravdu náročné a také zrádné,“ narážel vítěz kategorie WRC2 na neustálé změny povrchu kdy se chvílemi jelo na sněhu a ledu a místy na asfaltu.

Začínalo se ve čtvrtek večer, kdy byly na programu dvě noční rychlostní zkoušky, po nichž Kopecký nocoval na druhém místě. V pátek ale vyhrál čtvrtou vložku a po odstoupení svých dvou hlavních soupeřů Teemu Suninena a Camilliho dokončil páteční etapu s obrovským náskokem osmi a půl minuty před mladým Belgičanem. V sobotu tak nemusel Kopecký na zrádné trati zbytečně riskovat, i tak ale dokázal svůj náskok plynule navyšovat a stejně tak pokračoval v neděli, kdy si v den svých šestatřicátých narozenin dojel pro svůj první titul na světoznámém podniku. 

Neztratily se ani další „er pětky“ jedoucí bez tovární podpory. Kopeckého totiž na stupních vítězů ve třídě RC2 doplnili další dva jezdci s vozy Škoda Fabia R5. Druhé místo vybojoval teprve sedmnáctiletý talent Kalle Rovanperä, který se během letošní sezony představí i v továrním týmu Škodovky. Na třetí příčce na stupních vítězů se umístil velezkušený Švýcar Olivier Burri. Čtyřnásobný švýcarský šampion usedl se svým spolujezdcem Andersonem Levrattim do vozu týmu Roger Tuning a při dvacátém startu na Rallye Monte Carlo zúročil své bohaté zkušenosti. 

Dalším závodem pro Jana Kopeckého bude Valašská rally, kterou na konci března odstartuje český mistrák. „Švédská rally se nás netýká, ale aktuálně vedeme WRC2, tak třeba se objevíme na Korsice,“ nechává zatím otazník, a možná i vykřičník, nad svým dalším startem mezi světovou elitou Jan Kopecký.