Po první páteční etapě to vypadalo, že třetí podnik českého rallyového šampionátu v Hustopečích ovládne někdo jiný než dosud suverénní Jan Kopecký. V sobotu však vedoucí Václav Pech doplatil na špatnou volbu pneumatik a třetí letošní triumf přidal opět vedoucí muž mistrovství s novou Škodou Fabia R5. „Tohle přesně je rally. Může se přihodit cokoli a nikdy není nic jisté," komentoval domácí jezdec z pořadatelského týmu Agrotec Martin Rada.

Kopeckého v pátek zbrzdil defekt, ale od čtvrté rychlostní zkoušky dominoval a ze sedmé pozice se probil až do čela. „První den nebyl podle našich představ. Ale v sobotu jsme se s volbou pneumatik perfektně trefili. Mohli jsme tak ukázat, jak rychlá je nová fabia v těžkých podmínkách," uvedl vítěz, který na jihu Moravy triumfoval už počtvrté.

V sobotu zradilo Pecha počasí. Měl přijít velký déšť, nakonec však spadlo jen pár kapek. „Jsem frustrovaný z toho, že jeden člověk ovlivní práci celého týmu. Navíc sedí doma u počítače. Meteorolog nás poslal na mokrých gumách a mokrém podvozku do lijáku, který vůbec nedorazil. Ostatní týmy to věděly," lamentoval na webu závodu druhý v cíli, který nabral třičtvrtě minutovou ztrátu na Kopeckého.

Jedenáctý ročník hustopečské rally zaznamenal historický rekord v počtu účastníků. Do závodu odstartovalo 86 posádek do českého šampionátu, v sobotu je doplnilo čtrnáct historických vozů. „Je to výborná zpráva, mám z toho radost. Hlavně v nižších kategoriích se nám přihlásilo hodně posádek. Znamená to oživení rally, přicházejí nové týmy a mladí lidé," těšilo Radu, jenž se výrazně podílí na organizaci soutěže a do cíle dojel celkově 32.
Rallyové soutěže jsou v poslední době často diskutované kvůli bezpečnosti diváků. Při závodě v Hustopečích se v tomto ohledu nevyskytly žádné problémy. „Neměli jsme naštěstí žádnou vážnější nehodu a lidé u trati byli ukáznění. Zaplnili poslušně divácká místa a nelezli někam, kde neměli co dělat," pochvaloval si osmačtyřicetiletý Rada, který absolvoval všech jedenáct ročníků.

Pořadatelé zaznamenali od většiny posádek na rally kladné ohlasy. „Všichni si závod chválili. Jsme spokojení i s diváckou návštěvou. Přesné počty budeme mít až příští týden, ale podle našich odhadů byla návštěva podobná jako loni. To dorazilo patnáct až devatenáct tisíc lidí," podotkl Rada.