„Neudělali jsme žádnou chybu, vše fungovalo skvěle, takže to dopadlo na výbornou. Navíc vezeme z Mladé Boleslavi titul, co víc si přát?“ pochvaloval si Kopecký v cíli soutěže. „Rychlé zkoušky jsou tady pěkné, jen bych se vrátil spíše na Liberecko, kde jsou erzety náročnější a techničtější. Tady na Mladoboleslavsku jsou to letecké dny,“ řekl vládce Škody Fabie R5.

Pozornému fanouškovi před začátkem letošní sezóny neuniklo jezdcovo prohlášení, že se těší na soutěž například do Českého Krumlova nebo do Zlína. Bohemii, kde 9 rychlostních zkoušek z 15 nedosahovalo délky 10 kilometrů, nezmínil. Přesto si právě tady kostelecký pilot zajistil v předstihu svůj šestý titul mistra republiky v automobilových soutěžích.

Prostor okolo Bondy centra, Škoda Muzea a autobusového nádraží ovládla v sobotu dopoledne rychlostní zkouška.
"Bohemka" tradičně přilákala davy

Pech nestačí na Kopeckého a ostatní zase nestíhají Pecha. I tato rovnice se začíná stávat pravidlem. Nicméně především díky zmíněným krátkým erzetám neztrácel plzeňský jezdec na letošní Bohemii na tradičního lídra mnoho. „Oproti předešlým závodům se nám podařilo trochu stáhnout ztrátu na Honzu a z jízdy jsme měli super pocit. Mohu říci, že až tady jsem Fiestu R5 ovládal tak, jak bych si asi tak představoval. Také jsem autu víc věřil. Jsem nadšený,“ řekl Pech, který musel minulý závod v Hustopečích vinou technických problémů s motorem vynechat. I on ovšem označil letošní tratě Bohemie s ohledem již odjeté podniky za podprůměrné.

Václav Pech, kterého stále motivuje měření sil s továrním týmem Škoda, věří, že se Janu Kopeckému dokáže přiblížit ještě více. „Už tady jsme udělali nějaké změny, které fungovaly, a máme další poznatky, abychom byli ještě lepší. Uvědomuji si, že jsme Honzu úplně netrápili, ale byli jsme oproti jiným závodům blíže,“ uvedl jezdec, kterému fanoušci přezdívají Ášín.

Dramatická bitva se na Liberecku a Mladoboleslavsku odehrávala o třetí místo absolutního pořadí. Až do poslední rychlostní zkoušky byl na bronzovém stupínku Jan Černý s Fordem Fiesta R5, poté ho však zpomalily technické potíže a klesl až na šestou pozici. Skvělým finišem se na pomyslné stupně vítězů posunul týmový kolega Kopeckého Ole Christian Veiby z Norska. Osm sekund za ním skončil Vojtěch Štajf, pilot další Fabie R5, který udolal o desetinu sekundy pátého Filipa Mareše z nedalekých Semčic.

Velkou událostí letošní Bohemie byl start Raimunda Baumschlagera, vítěze této soutěže z let 1989 a 1990. Ten po dlouhých třiadvaceti letech do Mladé Boleslavi znovu přijel, aby hledal formu i motivaci do dalšího závodění. Osmapadesátiletý muž se zde objevil za volantem poprvé po těžké nehodě, která se mu přihodila před čtyřmi měsíci. V cíli mu patřilo 11. místo. Velký zájem také vzbuzoval start libereckého Štěpána Vojtěcha, který se tradičně účastní jen Rally Bohemia. Ten vybojoval dělené osmé místo, kterého dosáhl s Finem Nordgrenem.

Další soutěží domácího mistrovství v automobilových soutěžích bude zlínská Barum rally, která se odehraje ve dnech 24. - 26. srpna.

Václav Pletka v dresu Jičína.
Pletka: Kromě hokeje si chodím jednou týdně zahrát tenis, ten mě baví