Na těžké zablácené trati to byla ve světové konkurenci pořádná šichta. Tereza Vaníčková dojela v ženské kategorii na 41. místě se ztrátou sedmi minut na vítěznou mistryni světa Sanne Cant. Nejlepší z českých závodnic byla čtvrtá Kateřina Nash, která se ale po pádu v první zatáčce musela prokousávat startovním polem.

„Byl to obrovsky těžký závod, takový jsem snad nikdy nejela. Bylo to náročné na fyzičku, ale i psychiku, protože se snad polovina tratě musela běžet,“ popisuje dojmy z německého závodu Tereza Vaníčková. A pokračuje: „Ale byla to pro mě skvělá zkušenost. Na startu nás bylo asi šedesát. Já jsem odstartovala vcelku dobře, držela jsem se okolo dvacítky, ale pak se prostě projevila věková a fyzická vyspělost soupeřek.“

Mezi juniory vyhrál Nizozemec Pim Ronhaar, na nějž ztratil 24. Tomáš Ježek čtyři a půl minuty, 42. Josef Hladík pak minut sedm. Druhým místem se blýskl český závodník Tomáš Kopecký. „Zásluhou bláta to byl těžký závod. Od začátku jsem jel s Ronhaarem na čele. Pak jsem ale udělal chybu a Ronhaar mi poodjel. Ještě jsem ho stáhl, ale už nedojel,“ komentoval závod stříbrný junior Kopecký.

TOI TOI Cup v Čáslavi

Čáslav – O víkendu ale také pokračoval cyklokrosový seriál TOI TOI Cup již devátým závodem, který se pro mládežnické kategorie konal v Čáslavi. Oproti loňsku jen mírně změněná trať vedoucí místním lesoparkem byla technická, divácky atraktivní a vyhovovala zejména závodníkům s dobrou silniční přípravou schopným jezdit silově i rovinaté pasáže trati.

Většina členů boleslavského Ivar CS – Author Teamu byla v uplynutém týdnu na soustředění tréninkového střediska mládeže a závod tak jeli z plného tréninku. Přesto předvedli bojovný výkon a získali dvě medaile.

Další krůčky na cestě do cyklokrosového světa učinili benjamínci týmu ve věku 10 a 11 let – žáci Eliáš Hofman, Zdeněk Hradiský, Matěj Havelka a kadetky Barbora Rajnochová a Adéla Rozsypalová, kteří jezdí cyklokrosové závody prvním rokem se soupeři a soupeřkami staršími i o čtyři roky na stejné trati, na které pak odpoledne závodili i profesionálové.

„Jako první odstartovaly tradičně kadetky a letos též již tradičně dojela pro další stříbrnou medaili Kateřina Hladíková tentokrát za Gabrielou Bártovou z SKC Tufo Prostějov,“ vyjmenovává trenér „Ivarů“ Josef Hladík. Šestým místem potvrdila vzrůstající formu Natálie Klímová. V následujícím závodu žáků se do první desítky vešli šestý Štěpán Rozsypal a osmý Václav Ježek. Třináctým místem si vyrovnal letošní maximum Adam Bernát.

V kategorii kadetů, která je z boleslavského týmového pohledu nejsilnější, zopakoval vítězství z minulého týdne David Šulc, přestože spurtoval do cíle z první pozice. V kadetech prvním rokem jezdící Matěj Stránský zůstal těsně pod pódiem na čtvrtém místě, Jakub Daněk uzavřel první desítku a i další kadeti podali velmi kvalitní výkony.

Teprve šestnáctiletá Klára Vernerová je v kategorii žen první rokem. „Měla možnost poměřit síly i s profesionálkami, jakou je například aktuálně nejlepší česká závodnice Pavla Havlíková, a skončila na pěkném sedmém místě ve vloženém závodu žen,“ komentoval Josef Hladík.

Do konce seriálu zbývají již pouze dva týdny, ve kterých se pojede závod v Milovicích a mistrovský závod mládežnických kategorií v Kolíně. Mistrovství republiky dospělých pak uvidí 13. ledna Mladá Boleslav.