Naše nejvyšší volejbalová liga pokračovala 11. až 13. kolem. V 11. kole v pondělí se benátečtí volejbalisté moc neradovali, když prohráli v Ústí, ve 12. kole měli volný los a vše si vynahradili až v sobotu na Moravě ve 13. kole, kde získali na Slávii plný počet bodů.

SKV Ústí nad Labem : VK Karbo Benátky nad Jizerou 3:0

Ústí začalo utkání velmi špatně a k prvnímu technickému oddechovému času odcházelo s pětibodovým mankem (3:8). Po odpočinku se Ústí kvalitním podáním přibližuje na dva bodíky (6:8), ale po oddechovém čase, který si vyžádal trenér Benátek Smolka, přichází na podání Pavel Starý a bodový náskok je po čistém esu zpět. Benátky přesto získaný náskok s blížícím se druhým technickým time ztrácejí a za stavu 15:15 je vyrovnáno. Poprvé se domácí hráči dostávají do vedení za stavu 17:16. Své vedení potvrdili i v dalších hrách (19:16). Ani střídání v hostujícím celku nezastavilo rozjetý domácí tým. První setbol získává Ústí již za stavu 24:20. Zkažené podání daleko do autu ještě udržuje jiskřičku naděje pro hosty, ale následující útok z hlavního kůlu je pro Benátky nechytatelný a domácí se ujímají vedení 1:0 na sety. Promarněné vedení zřejmě poznamenalo úvod druhého setu. Ten měl opačný začátek. Za stavu 4:0 pro domácí si žádá benátecký trenér první oddechový čas, ale ani ten neznamená stop pro narůstající konto domácích volejbalistů.

Za stavu 6:0 po esu tu je druhý time a s hosty to vypadá na ručník. Po time je tu další přímý bod z podání (7:0). Až hřebík Dittricha a útok hostů do sítě trošku zvedá hlavy benáteckých hráčů. Přesto Benátky odcházejí k prvnímu technickému TT s šestibodovou ztrátou (8:2). Po time Dlouhý snižuje esem na rozdíl čtyř bodů a už je skóre pro hosty příznivější (8:4). Série chyb na obou stranách se střídaly s kvalitními momenty v obraně a Benátky nenápadně ukrajují z domácího vedení a za stavu 16:15 při podání Dittricha již Ústí vede pouze o jeden bodík. Před koncovkou setu domácí zásluhou podání získávají čtyřbodový náskok (21:17), ale několik chyb domácích na útoku a ukázkový trojblok Benátek a je vyrovnáno (22:22). Set přesto získali domácí hráči, kteří byli odvážnější na servisu, což rozhodlo o jejich vítězství. Třetí set již byl jednoznačnou záležitostí domácích volejbalistů (8:6, 12:7, 16:8, 19:9, 21:10) kteří převyšovali Benátky ve všech herních činnostech, zejména podání a blok byl pro hosty tvrdým oříškem, který nemohly, až do konce utkání rozlousknou. První mečbol získává domácí celek již za stavu 24:14. Benátecký Nesvačil vytlouká blok domácích, eso Sobka a aut domácího hráče do autu a je tu ještě jeden oddechový čas, který si žádá domácí trenér Malán. Po oddechovém čase Benátky svoje podání kazí a je tu nečekaná čistá porážka Benátek na severu Čech bez zisku jediného setu.

Kapitán Benátek Pavel Starý: "Ústí nás dnes jednoznačně přehrálo při zahálení hry servisem, kde se jim dařilo dělat bodové šňůry. Když jsme úvodní set dotáhli do koncovky tak přišla nevynucená chyba, což nás hrozně sráží. Každopádně soupeř byl lepší a zaslouženě vyhrál."
Benátky: nahrávka - Jambor (3 body), smeč - Němeček (5) a Auer (4), blok Dittrich (4) a Starý (9), univerzál - Dlouhý (9), libero Minařík, střídal Anděl (2), Nesvačil (1), Sobek (2). Trenérská dvojice Josef Smolka a Václav Němeček

Slavia Havířov : VK Karbo Benátky nad Jizerou 1:3

Benátečtí volejbalisté do utkání vstoupili velmi nervózní. Přece jenom porážka v Ústí a výsledky Havířova z posledních kol do role favorita sobotního utkání pasovali více domácí tým. Ani cesta přes celou republiku vlakem a marodkou oslabený kádr Benátek (pouze 9 hráčů) moc klidu benáteckému trenérovi a hráčům nepřinesl. Přesto to hráči nakonec dokázali.

První dějství zahájili lépe domácí volejbalisté a udržovali si zásluhou kvalitních bloků nepatrný bodový náskok. V polovině prvního setu střídá benátecký trenér Smolka smečaře. Na palubovku přichází Tomáš Anděl a Benátkám se začíná dařit na útoku. Dokonce první setbol utkání zaznamenali hosté, ale útok do autu dovolil domácím získat první sadu. Ve druhém dějství to byl přímo koncert ze strany Benátek. Neprůchodná obrana na síti (Dittrich, Starý), výborný příjem podání (Němeček, Minařík) a nekompromisní útok (Anděl) znamenal, že domácí celek ve druhém setu získává pouhých 14 bodů.

Třetí a čtvrtý set byl velmi vyrovnaný a rozhodovalo se až v samotných koncovkách. Havířov vždy vedl o dva až tři body do stavu okolo 20-ti bodů. Potom ale zaúřadovaly bloky a bojovnost Benátek a skóre se rychle přelévalo na stranu hostů. První setbol Benátky získaly ve třetí sadě již za stavu 20:24. Přesto domácí dokázali vyrovnat (24:24). Pátý setbol, který získal přesnou smečí Dlouhý, již Benátky proměňují po nevynucené chybě Havířova a ujímají se vedení 1:2 na sety. Ve čtvrtém dějství se domácí volejbalisté zlomili za stavu 21:21. Nahrávač Benátek Jambor si připisuje úspěšnou smeč a je tu první mečbol utkání (22:24), který nejlepší muž utkání Tomáš Anděl (19 bodů) svým parádním podáním proměňuje a Benátky získávají za vítězství 1:3 tři body.

Trenér Benátek Josef Smolka: "Z naší strany zbytečně nervózní utkání a nakonec šťastné vítězství."

Kapitán Benátek Pavel Starý:
"Přijeli jsme si pro výhru a jsme spokojení."
Benátky: nahrávka - Jambor (6 bodů), smeč - Němeček (9) a Auer (0), blok Dittrich (13) a Starý (9), univerzál - Dlouhý (11), libero Minařík, střídal Anděl (19) a Sobek. Trenérská dvojice Josef Smolka a Václav Němeček

Tak jako hokejisté a fotbalisté mají reprezentační pauzu, tak i volejbalová reprezentace hraje kvalifikaci OH. Benátecké volejbalisty nyní v pauze čeká další kolo Českého poháru se Zlínem. 26.11 venku a 30.11 ve středu doma. Zlín následující den 1.12.2011 od 18:00 hodin hraje v Benátkách.

ZDENĚK ŠOLC