ZDENĚK ŠOLC

Benátky – ČZU Praha 0:3

Po čtyřech vítězných zápasech bez ztráty setu v řadě se nedokázaly Benátky prosadit na útoku proti výborně hrajícím Pražanům. Ty po celé utkání dominovali na bloku a potom se jim začalo dařit i na útoku a zaslouženě zvítězili 3:0.

Hostům se podařilo domácí volejbalisty zaskočit hned v úvodu setu. Podání na maximální riziko a jeden úspěšný blok za druhým měl za následek značný bodový rozdíl mezi oběma družstvy (3:11). Domácí bodovali pouze zásluhou zkaženého podání hostů (3x). Zlepšenou hrou v druhé polovině setu se Benátky pomalu na ČZU bodově dotahují na pouhé tři body (6:19). Po oddechovém čase, který si vyžádal trenér Pražanů, se hosté na útoku uklidnili a už tolik nechybovali a dokázali udržet tří, až čtyřbodové vedení až do konce setu. První setbol tu máme po zkaženém podání Benátek (21:24). I hosté kazí své podání a do třetice v řadě zkažené podání, tentokrát na straně domácích ukončuje první dějství.

Druhý set byl bodově velmi vyrovnaný až do stavu 21:21. Obě družstva se překonávala v obětavosti, a kdo získá druhou sadu, bylo dlouho velkou neznámou. Nejprve Benátky vedly 4:2 po ukázkovém dvojbloku (Marek Nesvačil – Daniel Kohlmann). Hosté za stavu 5:5 vyrovnávají přímým bodem z podání. Dva úspěšné zákroky na síti Pavla Starého (blok a útok hned z první) získávají pro Benátky tříbodové vedení (8:5). Čisté eso Martina Ticháčka přidává další bodík k dobru pro domácí (10:6) a následně velmi slušně sehraný signál středem přidává další bod (Jaroslav Škach – Pavel Starý) a domácí se dostávají do vedení 11:6. Už to vypadá, že se konečně Benátky dostávají do herní pohody jako v minulých vítězných zápasech. Ale soupeř byl proti. Během pár míčů se dostává do vedení (11:10, 14:14, 16:19). Tříbodové vedení hostů se daří Benátkám vymazat kvalitním podáním (18:19 – eso Marek Nesvači, 20:20 – eso Martin Ticháček). V samotné koncovce se hostům podařilo odskočit o tři body a získat první setbol (21:24). Benátky první setbol odvracejí (22:24 – Marek Nesvačil z doskoku), ale v další rozehře se podařilo nahrávači Pražanů oklamat benátecký blok a univerzál hostů si s jedno-blokem snadno poradil a hosté se ujímají vedení 0:2 na sety.

I třetí set byl až do druhého technického oddechového time velmi bodově vyrovnán, ale po odpočinku přichází jedna chyba na útoku domácích za druhou a hosté se začínají velmi rychle bodově vzdalovat (15:17, 16:20). Čtvrtá smeč do autu znamená první mečbol utkání (19:24). Zkažené podání hostů první mečbol odvrací, ale další již hosté proměňují a vítězí bez ztráty setu na palubovce do té doby velmi suverénních Benátek, které poprvé v letošní extralize vyšly bodově naprázdno.

Kapitán Jaroslav Škach: „Dnes nás zatlačili soupeř, vždy začátky utkání, co jsme měli ty poslední zápasy, patřili nám a dnes jsme si to prožili z druhé strany. Příjemné to pro nás není, nepoprali jsme se s tím tolik, abychom jim to vítězství znepříjemnili. „Vyžrali" jsme si to až do konce. Neměli jsme šanci."

Trenér Jindřich Licek: „Pražané zásluhou toho, jak hráli minulý zápas, kdy hráli na půl plynu a hodně podcenili Havířov, tak v podstatě byli připravení a jakoby nabuzení. Čehož využili a my jsme naopak byli hodně křečovití a pomalejší. Nevím, jestli to bylo tím, že jsme ve čtvrtek hráli a nebyli jsme schopni se z toho dostat, což je klidně možné, protože to je atypické. Ale chyběla tam taková lehkost a z toho plynuly i chyby, které jsme dnes nadělali, a soupeř nás ubránil. Utkání jsme si prohráli sami vlastními chybami."

Benátky: nahrávka – Škach (2 body), smeč – F. Nesvačil (3) a Ticháček (10), blok Kohlmann (6) a Starý (11), univerzál – M. Nesvačil (10), libero Staffan, střídal: Němeček (1) a Sobek (1), připraveni byli Dittrich a Fučík.

ZDENĚK ŠOLC