V sobotu se v České Lípě uskutečnilo první kolo obnoveného seriálu národních pohárů v karate. Tři soutěže, které na karatisty v průběhu letošního roku čekají, jsou nominačními turnaji pro mistrovství České republiky žactva, dorostu a juniorů.

V silné konkurenci čtyř stovek závodníků z více než čtyřicítky klubů se výrazně medailově prosadila i sedmičlenná výprava reprezentantů Auto Škody. Její závodníci vybojovali tři zlaté, jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile.

O zasloužené zlato a tím i téměř jistý postup na republikové mistrovství se v kata žáků 10-11 let postaral Jakub Pečenka. Mezi více než třicítkou soupeřů s přehledem postoupil až do finále a ani v něm nezaváhal. Do čtvrtfinále postoupil také jeho oddílový kolega Martin Pech, který jen o kousek zůstal za body do žebříčku. Pečenka si dobře vedl i v kumite, kde získal bronz. Prohrál pouze v semifinále těsně 0:1.

Druhé zlato vybojoval v kumite juniorů do 61 kg Filip Vít, který navíc přidal i stříbro v disciplíně kata, když ve finále nejtěsnějším poměrem 1:2 prohrál s Vikem z Liberce. Výkony tohoto dlouhodobě nejúspěšnějšího závodníka Auto Škody se postupně po půlroční vynucené přestávce zlepšují. V sobotním turnaji se navíc jako člen družstva SK Kesl Ryu Praha podílel na zlaté medaili v kata družstev juniorů.

Třetí zlato pro Mladou Boleslav získala trojice Jakub Pečenka, Martin Pech a Tomáš Červinka v kata družstev žáků. Výkony této trojice jsou velkým příslibem pro celou sezónu i pro mistrovství republiky, kde budou navazovat na loňský bronz. Zejména nejmladší člen družstva Červinka si zlatem v této disciplíně spravil náladu po nespravedlivé prohře v osmifinále kata mladších žáků.

Bronz ještě vybojoval v kumite dorostenců do 57 kg Jakub Riedl, když poprvé nastoupil ve vyšší váhové kategorii. V kata se mu bohužel tentokrát nedařilo podle jeho představ a nepostoupil z eliminačních kol, stejně jako se nedařilo Evě Vyskočilové mezi mladšími žákyněmi.

Zkušenosti na velkém turnaji a v silné konkurenci sbírali také Miroslav Vopršál a Josef Bulíř. Na body do žebříčku sice nedosáhli, ale jejich výkony mají stoupající tendenci a při větším tréninkovém nasazení se i od nich můžeme brzy dočkat medailových zisků.

První kolo národního poháru bohužel trochu zklamalo organizačními nedostatky na straně pořádajícího klubu. Řada věcí se dala zajistit lépe a kvalitněji. Také průběh turnaje byl značně zdlouhavý a soutěže končily až po sedmé večer. Už příští sobotu čeká karatisty další turnaj v Nymburce a o týden později mezinárodní Grand Prix v Hradci Králové.