Mladoboleslavský dorostenecký reprezentant v karate Filip Vít v pátek v brzkých ranních hodinách našeho času bojoval už na svém druhém Mistrovství Evropy dorostu.

V disciplíně kata ho v prvním kole čekal favorizovaný španělský závodník Galan Lopez. Vít předvedl maximální výkon, ale bohužel ani to nestačilo.

Po prohře čekal na opravné duely, kam ho soupeř hladkým postupem do finále snadno vytáhl. V opravách Vít obsadil sedmé, bodované místo, což je zatím největší úspěch boleslavských karatistů na nejvýznamnějším a nejprestižnějším klání.

Na mistrovstvích totiž z každé země startuje pouze jeden, nejlepší závodník, takže slabý soupeř prakticky neexistuje.

Jen o několik desítek minut později Vít nastoupil v disciplíně kumite do 52 kg. Také tam měl hned na úvod jednoho z největších favoritů této kategorie, reprezentanta Slovinska.

Filip bojoval a v normálním čase skončil duel nerozhodně 0:0. Na řadu přišlo rozhodování na praporky, kterým rozhodčí nejtěsnějším poměrem 2:3 poslali do dalších zápasů Slovince.

Ten pak prošel až do semifinále, kde se ale vážně zranil a nevybojoval tak očekávaný postup do finále a tím i možnost startu českého závodníka v opravách.

Bohužel smůla, ale opět cenné zkušenosti, které boleslavský závodník využije v dalších náročných turnajích doma i v zahraničí.
Evropské mistrovství potrvá až do neděle a domů se naši závodníci vrací až začátkem příštího týdne.

Boleslavský nejúspěšnější karatista posledních let vycestoval na mistrovství mimo jiné za podpory města Mladá Boleslav a také dlouholetých sponzorů oddílu TJ Auto Škoda a Středočeského svazu karate.

Bez této podpory by jeho start na nejprestižnější turnaji nebyl vůbec možný.

LADISLAV MAREŠ