Předchozí
1 z 4
Další

Účastníci 57. ročníku ČEZ Jizerské 50 ukázali, proč je závod takovým fenoménemÚčastníci 57. ročníku ČEZ Jizerské 50 ukázali, proč je závod takovým fenoménemZdroj: se svolením jiz50.cz

Startovní čísla zmizela. Bylo vyprodáno. Takřka deset tisíc závodníků se během uplynulého víkendu mělo zúčastnit Jizerské padesátky. Jenže z tradičního vrcholu sezony v běžeckém lyžování sešlo. Hvězdám z ciziny i natěšeným amatérům zhatila plány obleva, což se stalo teprve pošesté v historii. „Už jsme měli vše připraveno. Stále jsme doufali, že to půjde, i kdyby třeba na zkrácených trasách,“ ohlíží se Richard Valoušek, jeden z organizátorů akce. 57. ročník skončil dřív, než vůbec začal.

Neexistovala jiná varianta než zrušení celé akce? 
Počasí bylo bohužel proti. Velmi špatná předpověď byla potvrzením toho, že letošní ročník nebude možné uspořádat ani na upravených či zkrácených trasách. Byl to smutný okamžik, když jsme seděli s celým organizačním týmem a neměli jsme odvahu vyslovit finální rozhodnutí, které ale bylo všem jasné. Řada z nás měla slzy v očích.

Dá se říci už teď, kolik tratí organizátoři, sponzoři, případně hoteliéři? 
Má to několik fází. Závodníci mají pojištěno startovné a až 70 procent z něj se jim vrátí. Pak jsou tu hoteliéři, kteří často takto na poslední chvíli nepromíjejí platby. My jako organizátoři jsme měli zamluveny stovky pokojů pro organizační tým a hosty závodu. S partnery pak budeme jednotlivě řešit výši plnění a společně se snažit finančně akci udržet i do dalších let v kladných číslech, což po letošním zrušeném ročníku bude velmi náročné.

Účastníci 57. ročníku ČEZ Jizerské 50 ukázali, proč je závod takovým fenoménem
I když se Jizerská 50 nejela, závodníci vyrazili pěšky a lyže vzali na ramena

Jaká je spolupráce se sponzory v současné době? Nemívají už předem obavy, zda vyjde počasí? 

Obavy asi nejsou to správné slovo, ale jsme určitě všichni ve střehu. Po přesunutí na únorový termín nám počasí vycházelo skvěle, až letos je tomu zcela naopak. Zima přišla dříve, nyní naopak přišel nejteplejší týden celé zimy. To je opravdová smůla.

Už se vám určitě začaly honit hlavou nápady, možná řešení. Mám pravdu?
Dlouhodobým řešením by mohla být výroba technického sněhu na více místech na trase Jizerské magistrály. Nyní je to pouze na stadionu v Bedřichově, a je pak velmi složité zajistit po celou zimu bezproblémovou sjízdnost magistrály.

Jaká je budoucnost Jizerské 50 vzhledem ke klimatickým změnám? Půjde, řekněme za dvacet let, přejíždět Jizerské hory na běžkách?
Akce se ruší jednou za deset let, takže pevně věřím, že nyní máme na hodně let dopředu vybráno a bude to příště zase bezproblémová a hlavně krásná akce, jako tomu bylo v posledních letech. Pomoci by mohlo právě ono technické zasněžování základního okruhu v nižších polohách trati. Vyšší partie Jizerských hor pak se sněhem takový problém nemají. Třeba nám zrušený ročník pomůže znovu otevřít tuto diskuzi.

Účastníci 57. ročníku ČEZ Jizerské 50 ukázali, proč je závod takovým fenoménemÚčastníci 57. ročníku ČEZ Jizerské 50 ukázali, proč je závod takovým fenoménemZdroj: se svolením jiz50.cz

Úbytek sněhu neznamená odliv dětí, říká uznávaný trenér

Zbyněk Valoušek (shoda jmen s Richardem Valouškem) je hlavním trenérem mládeže v Dukle Liberec. Uznávaný kouč v předním tuzemském klubu potvrdil, že děti mají o běžecké lyžování pořád zájem.

"V řeči čísel jsme navzdory všeobecnému úbytku sněhu v posledních letech nezaznamenali odliv sportující mládeže. Nicméně počítám, že se toto téma objeví v rámci nějakých diskuzí. Je logické se ptát, zda se bude i za pět let lyžovat, pokud bude takový trend počasí pokračovat," řekl pro Deník.

Trenér pohybující se řadu let na horách uznává, že k oteplování dochází. "Věřím, že se jedná o přirozené výkyvy. Lidé si často pamatují spíš negativní věci," podotkl a nabídl recept, jímž se vydal příbuzný sport. Sjezdové lyžování. Také tam vidíte závody, kdy je bílá jen jedna sjezdovka. Naposledy třeba Světový pohár ve francouzském Chamonix. Ano, ve městě, které v roce 1924 hostilo první zimní olympijské hry.

Jizerská padesátka láká tisíce rekreačních běžců na lyžích
Jizerská 50 letos nebude. Slavný závod překazilo teplé počasí

"Musíme vybudovat určitou infrastrukturu. Dnes se už i v Alpách hodně zasněžuje, i v okolí vesnic, kde se nacházejí běžkařské tratě. Často nejde ani o sport, ale o turistický ruch. Je to běžná činnost, ale u nás jsou lidé, kteří to odmítají," poznamenal Valoušek.

Mimochodem, právě v Liberci, kde se konalo mistrovství světa v roce 2009, mají možnost zasněžovat areál ve Vesci. "Bohužel jsme se trefili do teplé zimy, kdy bylo málo vhodných dní na výrobu umělého sněhu. Trápily nás i různé technické problémy, protože zařízení nebylo dlouho v provozu. Pokud však budou podmínky vyhovovat a získáme podporu města a kraje, chceme zasněžování rozjet, aby tam mohly trénovat děti a lidé si mohli jít po práci zasportovat," dodal.

K běžeckému lyžování existuje i jedna logická alternativa. Logická proto, že ji využívají sami závodníci v létě. Jde o běh na kolečkových lyžích. "Tak krásný sport to ale nahradit nemůže. Rozdíl v jízdě na sněhu a na kolečkách existuje. Sníh je proměnlivý. Může být zmrzlý, ale na druhou stranu i tající. Lyžař na to musí umět reagovat, a to jak v klasickém stylu, tak při bruslení," uzavřel Valoušek.

Jizerská padesátka láká tisíce rekreačních běžců na lyžíchJizerská padesátka láká tisíce rekreačních běžců na lyžíchZdroj: CPA

Zdravý sport s pozitivními dopady na kardiovaskulární systém


Od pandemie koronaviru, s rostoucí inflací a nedostatkem sněhu se čím dál víc hovoří o zimních sportech. Mají smysl? Část společnosti má jasno: lyžařské kurzy školou povinných dětí jsou přežitek. Nezbývá, než se přizpůsobit změnám klimatu a najít si jiné, ekonomicky smysluplné sporty.

"Byla by škoda, kdyby děti přišly o lyžování," vzkázal docent Tomáš Perič, odborník na sportovní metodiku z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

Česká štafeta (zleva) Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Gabriela Soukalová a Michal Šlesingr se stříbrnými medailemi ze Světového poháru v Novém Městě na Moravě. Ilustrační snímek
Děti, televize, podnikatelé. Podívejte se, co dělají bývalí úspěšní biatlonisté

Zatímco sjezdové lyžování podle jeho slov přináší hlavně emoční prožitek (radost z jízdy), běžecké lyžování je takzvaně anatomicky zdravý sport. "Má pozitivní dopady na kardiovaskulární systém. Záleží na stylu, rychlosti a výdrži, ale za výhodu lze považovat i cenu takové aktivity. Je zlomkem toho, kolik stojí sjezdování," zmínil Perič, jenž přiznal, že rok co rok vyráží jako instruktor na lyžařský kurz.

Kromě peněz za ubytování, jídlo a skipasy je nutné přičíst cenu vybavení. "Nedivím se, že dnes spousta dětí na tyto kurzy nejezdí. Školy navíc těžko mohou reflektovat různé preference dětí. Postrádá smysl, aby se nelyžař učil základy v Alpách. A děti, které se to naučily a jezdí lyžovat s rodiči, zase těžko zabaví malý kopec s jedním vlekem," dodal.

Nůžky se rozevírají.

Jizerská padesátka láká tisíce rekreačních běžců na lyžíchJizerská padesátka láká tisíce rekreačních běžců na lyžíchZdroj: CPA

Šéf svazu: Infrastruktura je klíčové téma. Chystáme síť areálů na běžkování


"Lyžování má u nás ohromnou historii, není ale pravdou, že by mělo být sportem minulosti. Úspěchy reprezentantů, pravidelné a kladně hodnocené organizace vrcholných akcí na našem území, široká členská základna a vzrůstající zájem veřejnosti jasně svědčí o tom, že je jedním z nejpopulárnějších, největších a nejúspěšnějších sportů na našem území.

Je však pravdou, že v podmínkách zhoršujících se zim je potřeba čím dál většího úsilí a finančních prostředků na zajištění kvalitních podmínek pro lyžování. Jednoduše už ho nelze ani během zimních měsíců provozovat kdekoliv a kdykoliv, s tím se musíme smířit. Proto je pro nás infrastruktura naprosto klíčovým tématem, které řešíme na úrovni krajů, obcí, státních i soukromých podnikatelských subjektů a především s Národní sportovní agenturou. Zájem ze strany široké veřejnosti je obrovský a abychom tento potenciál dokázali maximálně využít, je potřeba zájemcům poskytnout co možná nejkvalitnější podmínky pro zdravý pohyb na sněhu a čerstvém vzduchu.

Běžec na lyžích Luděk Šeller ( první zleva) se v OPA Cupu  blýskl pátým místem při sprintu klasickou technikou.
Průzkum ukázal nový trend: Češi rádi běžkují za tmy. Pozor na rolby i sjezdy

Problém je, že v současnosti nám stát neumožňuje z investičních prostředků pořídit technické zařízení, jako jsou například sněžná děla či rolby. To je z našeho pohledu rozhodně potřeba změnit.

Zároveň jsme jako svaz připravili projekt Bílou stopou 2030, který vychází z důkladné analýzy současného stavu a dal si za cíl do roku 2030 vytvořit autorizovanou síť sportovní infastruktury pro běžecké lyžování pod patronátem svazu, která bude splňovat standardy pro potřeby všech kategorií sportovců. Záměrem projektu je, aby v roce 2030 bylo v České republice nejméně 18 sportovních areálů pro běžecké lyžování, které budou regionálními centry, kde bude komfortní zázemí pro volnočasové a amatérské aktivity, ale také pro pořádání národních a mezinárodních soutěží."

David Trávníček, prezident Svazu lyžařů České republiky