JAROSLAV BÍLEK

Před letošní sezonou se dali po několikaleté odmlce znovu dohromady. Beachvolejbalový pár Jan Dumek a Přemysl Kubala začínají sklízet první ovoce znovuobnovené spolupráce.

Na víkendovém podniku Durban FIVB Open v Jihoafrické republice dokázali dokráčet až do semifinále.

Český pár byl nasazen jako turnajová šestnáctka. Ve skupině postupně nastoupil proti týmům z Norska, Namibie, Jižní Afriky.

„Hned v prvním zápase jsme využili povětrnostní podmínky (vítr a i lehký déšť), udělali jsme si z toho výhodu a Nory jsme jednoznačně porazili 2:0 (10,12). Takhle hladké vítězství jsme na 17. nasazeným týmem nečekali ani zdaleka. Ale ukázalo nám to, že jsme ve velmi dobré formě," řekl mladší z české dvojice Jan Dumek.

Ještě ten samý den nastoupili proti Namibii a také z toho byla hladká výhra.

„V pátek nás čekal už poslední zápas ze skupiny a už před jeho zahájením jsme měli na 90 % jisté 1. místo ve skupině. Možná proto jsme do utkání nastoupili trochu ležérně a než jsme se nadáli, tak velmi houževnatý jihoafrický pár vedl 1:0 na sety a 18:15 na body ve druhém setu. V té chvíli nám opravdu nebylo do zpěvu. Díky zkušenostem Přemka Kubaly jsme se z tohoto stavu dokázali zvednout a koncovku setu vyrovnat na 20:20. V dalším průběhu setu jsme dokázali, že máme větší kvalitu než soupeř a vyhráli jsme 29:27. Ve třetím setu jsme nenechali nikoho pochybovat kdo by měl tento zápas vyhrát, zvítězili jsme 15:5 v tiebreaku. Myslím, že právě tohle byl zlomový bod celého našeho úspěchu – dokázali jsme se zvednout z krize," ohlíží se zpět Dumek.

Celý turnaj byl „nabourán" nedělním pohřbem Nelsona Mandeli, v celé JAR bylo zakázáno cokoli v tento den státního smutku organizovat a pořádat. Proto musel být normálně dvoudenní program vyřazovacích bojů být vtěsnán do dne jednoho.

„Mladý Dumek vařil na pokoji v půl páté ráno čaj, aby dostal na nohy svého staršího spoluhráče," popsal Přemysl Kubala nesnadné vstávání. „Počasí nebylo ráno ještě tak kruté, takže nám kratší spánek nevadil," dodal.

„Navíc nás ještě namotivovalo, když jsme při rozběhávání po hotelové chodbě zahlédli v moři občas se vynořující delfíny. Nikdy předtím jsem delfíny v přírodě neviděl a došlo mi, že bych je neviděl, kdybychom nezačínali tak brzo," našel i pozitiva na brzkém budíčku Dumek.

Posilněni raním vstáváním nastoupili na turecký tým velmi odhodlaně, první set díky výborné obraně a stabilnímu ztrátování vyhráli 21:15 a když ve stejné hře pokračovali i ve druhém setu dotáhli do vítězného konce i celý zápas 2:0.

„Ve čtvrtfinále nás čekal favorizovaný tým z Brazílie, kolébky beachvolejbalu. Na brazilský tým jsme se připravili jasnou taktikou a s vědomím, že když budeme pokračovat ve hře, kterou předvádíme celý turnaj můžeme hrát s favoritem vyrovnaný zápas a třeba i uspět," řekl Dumek.

A přesně to se stalo, celý zápas začal lépe český pár a hned vedl 3:1, dále se hra vyrovnala a do koncovky se šlo za vyrovnaného stavu 19:19. V té chvíli se podařilo dvakrát úspěšně ubránit soupeře a tím set získat poměrem 21:19.

„Druhý set jsme celou dobu byli v převaze a to nejen mentální. Na konci setu jsme dokonce měli „pohodlný" náskok 4 bodů. Nakonec jsme využili hned druhý setbol a zvítězili tak 21:18," popisuje Dumek.

V semifinále je doplnila opravdu vybraná společnost: Plavins (3. OH Londýn) / Solovejs (LAT), Pedro / Bruno z Brazílie (2. tým dlouhodobého pořadí sezony 2013 FIVB World Tour) a další lotyšský tým Smedins / Samoilovs (celkový vítěz FIVB World Tour 2013).

Bohužel třetí a čtvrtý zápas jednoho hracího dne už byl nad síly českého dua (v Durbanu v ten den svítilo slunce a bylo naopak velké vedro). Zejména pro čtyřicetiletého Kubalu toho bylo trochu moc. Ale s programem se nedalo nic dělat, v neděli se prostě hrát nemohlo.

„V semifinále jsme nemohli předvádět naši standardní hru, a tak jsme se museli před soupeřem z Lotyšska sklonit. Následný zápas o třetí místo jsme po prvním setu proti brazilské dvojici dokonce museli vzdát," dodal Dumek.

Byl to tak trochu smutný konec nádherného turnaje.