Honzo, jedenáctý ročník Dačického 12 začíná už v pátek, co je na programu?
Už loni jsme se rozhodli přesunout těžiště doprovodného programu do předzávodního pátku a myslím, že noční běh je věc, která se fakt povedla a je to opravdu akce pro všechny. Není to tolik o závodění, jde spíše o společenskou záležitost s cílem podpořit dobrou věc. Program bude pestrý, zahraje místní bard Petr „Vinc“ Havlíček, pak noční charitativní běh zhasnutou Kutnou Horou a závěr obstará Petr Štolba, alias Pekař. Začátek je v 20 hodin konec do 23 hodin.

Startovné na Světlušku je tedy dobrovolné? A čelovky jsou povinné?
Vzhledem k tomu, že jde o charitativní akci, tak je dobrovolně povinné, to samé platí pro hudební vstoupení. Chtěli bychom, aby závodníci i posluchači opravdu přispěli, ale nikoho bez placení nevyhodíme. Co se týká čelovek, tak by ji měl mít každý, půjdou koupit i na místě od Světlušky, ale kdo chce jít s baterkou či lucerničkou, tak může.

Jak dlouhá bude trať nočního běhu a kudy vede?
Trať bude dlouhá cca 2 km. Barborskou k Hrádku, pak dolu k Vrchlici, pod železničním mostem a Žižkovou bránou zpět do města a pak městem k Barboře. Můžete běžet, jít s dětmi, s kočárkem.

Budou si moct sobotní závodníci vyzvednout balíček již pátek? A případně od kolika hodin?
Budeme rádi, když si Kutnohoráci vyzvednout startovní balíček už v pátek a to od 18 do 20 hodin v místě startu. Už teď je 300 registrovaných, tak nám to ulehčí práci.

| Video: Youtube

Doznala hlavní sobotní trasa nějakých změn? Chystáte nějaké novinky?
Trať je stejná jako loni, tzn. běží se od Barbory z kopce k Bylance, do Bylan a dále. Novinky chystáme vždy, letos chceme být trochu ekologičtější, proto jsme nakoupili kelímky na více použití, abychom negenerovali tolik plastové odpadu. Další novinkou budou už opravdové dětské závody s čísly, medailemi apod.

Jak budou dětské závody probíhat?
Děti se zaregistrují na místě po startu hlavního závodu. Od 12.30 hodin pak budou dětské běhy ve třech kategoriích - předškoláci, mladší školáci a starší. Dětičky poběží kolem Barbory, školáci zahradami GASKu jedno, resp. dvě kola.

Kolik závodníků budete odměňovat? Jaké jsou letos kategorie?
Každý závodník si odnese zážitek z příjemně stráveného dopoledne na menší, ale o to s větší láskou dělané akci. (smích) Kdo si zvolil, tak dostane startovní triko. Co se týká kategorií, tak muži, ženy, veteráni (55+), ženy 45+, manželské a sourozenecké dvojice, nejlepší Kutnohoráci, plus taková moje kategorie, a to nejrychlejší fotbalista, kde doufám, že jich přijde co nejvíce a někdo prožene Honzu Růžičku z Kaňku.

Dlouho jste jako organizátoři neběhali, ale loni běžel váš parťák Michal Vavák, jak to máte letos?
Taky jsem koukal, když přišel v teniskách, že jde běžet, ale asi nabyl pocitu, že závod už je v takové kondici, že nás nepotřebuje oba v depu. Letos říká, že je řada na mě, ale rozhodnu se asi až po středě, kdy jsem vodič posledního dílů seriálu výběhu po trati Dačického 12.