Technologové to dokázali! Mladoboleslavští florbalisté dokázali jako třetí tým v historii obhájit prvenství v českém poháru, když po loňském úspěchu nad Otrokovicemi porazili v úterním infarktovém zápase brněnské Buldoky. Klub z Mladé Boleslavi tak zvládl vyhrát i své druhé velké finále. Brno naproti tomu prohrálo čtvrté pohárové finále a na velkou florbalovou trofej si tak musí moravská metropole počkat.

11 VTEŘIN OD SMRTI

Čekání však mohli Brňané ukončit už v úterý. V čase 59:21 totiž za nerozhodného stavu poslal Brno do vedení Juhaňák a zdálo se být rozhodnuto. „Ukázali jsme obrovskou sílu tohoto týmu. Když jsme dostali gól v poslední minutě, tak všichni na lavičce věřili, že ještě dokážeme vyrovnat. Nikdo neměl sklopené hlavy, z týmu jsem cítil obrovské odhodlání," komentoval infarktovou situaci těsně před koncem základní hrací doby kouč Mladoboleslavanů Jan Zahalka.

A skutečně se tak stalo. Po vyhraném buly opustil svatyni brankář David Rytych a Technologové zkusili hru vabank. Míček se dostal za branku, kde jej od Tadeáše Chrousta převzal kapitán Petr Novotný a geniální přihrávkou našel na chvíli nepokrytého Jiřího Courneyho a ten se z takových pozic nemýlí.

Pro Brno studená sprcha, pro Boleslav návrat hrobníkovi z lopaty, který už na ní měl i několik tun hlíny na zasypání boleslavských nadějí. Vyhráno však pro Boleslav nebylo, následovalo ještě prodloužení.

„Brno hrálo celý zápas svoji hru. Hodně drželi balónek, nikam se moc necpali, nechtěli udělat chybu. V tom prodloužení už pak nechtěli hrát skoro vůbec," zhodnotil zápas kapitán Petr Novotný, který nakonec byl u klíčového momentu základní hrací doby.

Přesto Brno mělo své šance i v prodloužení, ale jeho střely z dálky míjeli Rytychovu bránu. Rozhodnout mohl Kološ po chybě obrany Buldoků, ale zkoušel ještě celou situaci vyšperkovat přihrávkou na Curneyho, který tentokrát minul.

NÁHRADNÍK HRDINOU

A tak se nakonec muselo jít až do nájezdů. A v nich se zrodil boleslavský hrdina. Kouč Zahalka totiž poslal do branky místo Davida Rytycha jeho náhradníka, devatenáctiletého Jakuba Výtiska. Ten ze čtyř pokusů ani jednou nekapituloval. „Byli jsme domluvení už před zápasem, že když dojde až na nájezdy, tak do branky půjdu. Během prodloužení ještě přišel trenér a potvrdil mi to, a řekl, ať se jdu rozhýbat," řekl nečekaný hrdina finálového zápasu, na němž si postupně vylámali zuby všichni čtyři buldoci, ze kterých udělal krotké čivavy.

Naopak Boleslavané při nájezdech excelovali. Hned jejich první trefil do šibenice Pavel Bouška, druhý nájezdník Petr Kološ už měl brankáře Kejíka vykoupaného a v županu, ale trefil jenom tyčku. Ve třetí sérii šel za Boleslav Radim Křenek, který v zápase během první třetiny za stavu 0:2 jeden nájezd zahodil, ale reputaci si dokonale napravil. No a pak už to bylo na Výtiskovi, který se stal z náhradníka hrdinou. „Určitě nejsem hlavní hrdina. Kdyby David nechytal v zápase tak skvěle, tak jsem se do branky vůbec nedostal," vysekl poklonu svému kolegovi skromný Výtisk.

ZNIČENÝ POHÁR

V hale tak mohl vypuknout gejzír radosti, společně s hráči na hrací ploše opavské arény slavili i fanoušci z Boleslavi, kteří za týmem dorazili naplněným autobusem a po celou dobu zápasu se starali o skvělou atmosféru. Barra Brava!

Následovalo předání medailí oběma týmům a předseda florbalové unie předal kapitánovi Novotnému kromě šeku na sto tisíc korun pro vítězný tým také pohár. Ten byl ale poněkud pochroumaný.

„My jsme jim ho asi před čtrnácti dny vrátili v pořádku, ale po cestě do Opavy se ulomila velká číslice jedna z poklice poháru. Tu ale dokázali činovníci ještě na místě přilepit," vysvětloval první zranění poháru manažer týmu Tomáš Pacák.

To druhé mu ale způsobil boleslavský útočník Jiří Bouška. „Měl jsem problémy z hokejkou a potřeboval jsem si na ní něco upravit. Vedle střídačky byl stolek s medailemi a pohárem, tak jsem si jí tam položil. No a jak jsem tam s ní máchal, tak jsem tu jedničku z toho poháru urazil podruhé," vysvětloval Bouška.

„Já jsem nejdřív myslel, že mu popadali medaile, ale pak jsem viděl, co provedl. Tak jsem si říkal, že nám to určitě přinese smůlu. Ale na druhou stranu jsem si řekl, že když by pohár získalo Brno, tak jsme jim ho aspoň zničili," smál se při vzpomínce na kuriózní situaci kapitán Novotný.
Nakonec to ale byl on, kdo ho po zápase mohl zvednou vítězoslavně nad hlavu. A nikomu vůbec ale vůbec nevadilo, že má uraženou jedničku!