Překvapení, radost?
Za ta léta už to tak bývá, že se pohybuji mezi první až třetím místem. Signály, že bych se mohl letos umístit na dobrém místě, samozřejmě byly. Manželka mi říkala, že na webu mám nějak moc hlasů. Já sám jsem to ale příliš nesledoval, protože se rád nechám překvapit. Pochopitelně, že si ale prvního místa velice vážím!

Kdybychom shrnuli rok 2011, jaký byl, co se všechno povedlo?
V peruánských Andách se povedly čtyři výstupy dvě pětitisícovky a dvě šestitisícovky. Je to víc, než jsme sami očekávali. Když jsme tam jeli, měli jsme dva jasné plány, které se nám povedly a k nim jsme přidali ještě další dva, takže spokojenost velká. To všechno se podařilo díky počasí a hlavně dobrému parťákovi, a proto bych Láďu Hlaváče určitě rád zmínil, protože bez něj by to nešlo. Na podzim to ale úspěch nebyl. Nedopadlo to tak, jak bychom si přáli. Stěna totiž byla úplně jiného charakteru, než jak jsme očekávali. Uskutečnili jsme tam jen jeden výstup na horu vysokou přes pět tisíc metrů, ale o sportovním úspěchu se hovořit nedá.

Jak si během „nelezení“ po horách udržujete kondičku?
Samozřejmě vytrvalostními sporty, takže v létě běhání a cyklistika v zimě pak běžky a pochopitelně že i tréninky ve fitnesscentru. Je to ale i lezení na umělé stěně. Nedávno jsem například byl tři dny v Rakousku. Od Nového roku jsem navíc začal i cvičit jógu.

Co vás vlastně k józe přivedlo?
Uvažoval jsem o ní už delší dobu, ovšem aby se jí mohl člověk plně věnovat, potřebuje dostatek času. Ale tím, že dcera je už dospělá a syn povyrostl do let, že spolu už sportujeme a nevyžaduje tolik mé péče, mám tak čas na to, abych si ráno a třeba i odpoledne zacvičil. A to ať už kvůli protažení, nebo pro dušení uvolnění. Nicméně pořád jsem začátečník, takže o tom, kam jsem to dotáhl, bychom si mohli promluvit až tak za dva tři roky. Nyní jsem na samém začátku.

Co v roce 2012 chcete jako horolezec zdolat?
S Liborem Uhrem a dalšími třemi kamarády máme v plánu Dhaulagiri. Ovšem trochu jsem i přemýšlel nad tím, že bych si letos dal malou pauzu, avšak už jsem začal zařizovat letenku a 10. dubna odlétáme.