Jako první vyjely na trať jabkenického podniku ženy. Roli favoritky mezi jedenácti startujícími závodnicemi potvrdila Pavla Havlíková, která ovládla mistrovství republiky popáté v řadě. S vítězkou dlouho držela krok Nikola Nosková, ve třetím a čtvrtém okruhu ale Havlíková své soupeřce odskočila a dojela si pro svůj celkově už osmý titul republikové šampionky. Nosková skončila druhá, třetí místo obsadila Karla Štěpánová.

Havlíková dosud držela rekordní zápis sedmi vítězství společně s cyklokrosaři Zdeňkem Štybarem a Radomírem Šimůnkem starším, nyní se v historických statistikách osamostatnila. „Já na ta čísla úplně nejsem, ale je to hezké. Myslím, že závod jsem měla plně pod kontrolou,“ uvedla zkušená sedmatřicetiletá cyklokrosařka.

Na první místo si mezi muži brousil zuby Adam Ťoupalík, který v srpnu v nedaleké Mladé Boleslavi vybojoval republikový titul v silničním závodě. Na unikátní double ale v sobotu nedosáhl – hned na startu spadl, a i když se pak pokusil dotáhnout ztrátu na zbytek startovního pole, při přeskoku přes klády na místním fotbalovém hřišti nevydržel ráfek jeho předního kola dopad a zlomil se.

„Na startu jsem buď špatně zacvakl, nebo se mi zase podařilo vytrhnout pedál. Po třetím šlápnutí jsem šel přes řídítka. Měnil jsem kolo, přijel jsem ke hřišti na ty překážky, ale vůbec jsem se nesoustředil. Do té druhé jsem to napral, znovu jsem přepadl přes řídítka a zlomil jsem ráfek. A bylo po závodě, bohužel,“ vracel se čtyřiadvacetiletý Ťoupalík ke svému krátkému představení v Jabkenicích.

V závodě tak zůstalo pětadvacet jezdců. Do čela se postupně prokousal další z favoritů Michael Boroš. O vítězství ho nepřipravilo ani podklouznutí a následný pád ve třetím kole. Boroš tím sice ztratil pár sekund a musel si i srovnat řídítka, nakonec ale cílovou pásku proťal s komfortním náskokem před druhým Tomášem Paprstkou. Pro bronzový stupínek si dojel Josef Jelínek.

„Nebylo to jednoduché, trať byla hodně rozblácená. Ani po tom pádu jsem nezpanikařil, chyba se sice stala, ale popral jsem se s tím,“ řekl po dojezdu Boroš, který v Jabkenicích navázal na předchozí republikové triumfy z let 2017, 2018 a 2019.

MČR v cyklokrosu Jabkenice 2021

Ženy: 1. Pavla Havlíková (LAWI junior team), 2. Nikola Nosková (SD Worx), 3. Karla Štěpánová (Maloja Pushbikers MTB).
Muži: 1. Michael Boroš (ČEZ Cyklo Team Tábor), 2. Tomáš Paprstka (GAPP System – KOLOFIX MTB Racing Team), 3. Josef Jelínek (Cyklostar Trek Pirelli).