Futsalisté druholigového Malibu mají ve svém kádru bronzového medailistu z Ligy mistrů. Jejich brankář Martin Braneac totiž v předminulém týdnu skončil v dresu italského Realu E Non Solo na třetím místě na finálovém turnaji futsalové Ligy mistrů neslyšících. Navíc byl vyhlášen mezi nejlepší trojicí brankářů celého klání.

„Martin se k nám připojil během minulé sezony, kdy na kluby druhé ligy dorazila výzva s možností zapojení členů reprezentace neslyšících do pravidelného tréninkového procesu v rámci přípravy hráčů před mistrovstvím světa v Brazílii. Martin bydlí v České Lípě, takže jsme uvítali, že se připojil právě k nám,“ popisuje cestu, kterou se neslyšící brankář dostal do druholigové Mladé Boleslavi, trenér Růžovek Michal Bílek.

Lukáš Fila po přestupu z Jihlavy do Mladé Boleslavi
Talent z Vysočiny už patří Boleslavi. Líbí se mu její herní styl

S jeho výkony v tréninku byli trenéři nakolik spokojení, že se od této sezony domluvili na zaregistrování hráče, a ten se tak stal plnohodnotným členem kádru. V Malibu tak v letošní sezoně figuruje čtyřiatřicetiletý borec s Filipem Truksou v plnohodnotné brankářské dvojici.

„Kdybychom jeho hendikep před zápasem nehlásili pro jistotu rozhodčím a soupeři, tak během hry by si toho asi ani nevšimli. O něco složitější je samozřejmě jeho komunikace se spoluhráči během samotné hry, ale není to nic, co by náš výkon nějak výrazně ovlivňovalo,“ komentuje Bílek netradiční spolupráci.

2. Futsal liga Západ: Malibu Mladá Boleslav - Jerigo Plzeň
Foto: Další domácí výhra přinesla boj o lepší polovinu tabulky

Mimo hřiště pak komunikační bariéra také odpadá: „Martin dokáže odezírat a sám i dobře mluví, takže tady žádný problém není… Naopak to bereme jako výrazné oživení kabiny, protože téměř všichni hráči se už učí základy znakové řeči,“ hlásí Bílek. A se smíchem dodává: „Třeba takový Matěj Vaněk už umí odznakovat hodně širokou paletu sprostých slov.“

Sám Braneac pak plní roli jedničky v české reprezentaci, pro zápasy svých domácích soutěží jej využívají také neslyšící celky z Itálie nebo Španělska. V dresu české reprezentace absolvoval letos zmiňované mistrovství světa v Brazílii, nyní se národní tým chystá na zimní deaflympiádu, kterou hostí Turecko. Čechy na ní čeká začátkem března těžká skupina společně s Brazilci, Japonskem a Keňou.