Dávno už neplatí, že golf je sportem bohatých. Stejně jako se z této kategorie již v minulosti vymanil například tenis, tak o to samé se nyní snaží právě hra na zelených greenech.

Česká golfová federace přišla před pěti týdny z ambiciózním projektem Hraj golf, změn život, jenž má za cíl představit tuto úchvatnou hru celé české veřejnosti. A sundat z něj nálepku „sportu pro bohaté.“

A o co vlastně v projektu jde? „Existuje spousta lidí, kteří by rádi s golfem začali, ale bojí se na hřiště přijít, protože nevědí, co mohou očekávat,“ uvádí hlavní motiv projektu předseda Komise pro média a komunikaci ČGF Michal Zahradníček. Proto federace vymyslela způsob, jak dostat českou veřejnost na hřiště.

S propagací akce Hraj golf, změň život pomáhá i řada osobností, které také golfu propadly. Za všechny jmenujme například desetibojaře Romana Šebrleho, moderátora Libora Boučka, paralympionika Jiřího Ježka, lyžaře Onřeje Banka, skladatele Ondřeje Soukupa nebo zpěváka Jiřího Korna. Ten říká: „Na golf jsem narazil náhodou před 35 lety a naprosto mě fascinoval.“

Každý, kdo se bude chtít zapojit do tohoto projektu, získá za symbolickou cenu 299 korun blok tří padesátiminutových golfových tréninků s profesionálním trenérem, naučí se základy hry, a zjistí, co golf obnáší a zda by jej vůbec bavil. Děti a mládež do 15 let zaplatí pouze polovinu.

„Člověk navíc nepotřebuje ani vlastní výbavu, protože tu mu půjčí na vybraném hřišti,“ dodává Zahradníček. Český golf má v současné době téměř padesát tisíc hráčů, 146 klubů a 82 znormovaných hřišť. Do projektu se přitom zapojilo 44 klubů a majitelé 34 hřišť.

V pěti týdnech od spuštění projektu se do něj navíc zapojilo už více než 1600 nových hráčů. Výjimkou není ani Golf Mladá Boleslav, jenž ve svém resortu přivítal po více jak měsíci od spuštění projektu šedesátku zájemců o golf.

„Zájem hráčů nás samozřejmě těší a snažíme se všem příchozím připravit ty nejlepší možné podmínky nejen pro hru,“ pozval veřejnost do Michalovic ředitel boleslavského resortu Roman Svoboda.

Zájemci zapojeni do projektu dokonce mohou navíc získat Osvědčení pro hru na mistrovském hřišti, pokud po absolvování kurzu prokážou dostačující znalosti a dovednosti.

ČGF chce jít ve svém čtyřletém projektu ještě dále. „Naším cílem je dostat golf do škol,“ prozradil Michal Zahradníček. Podle něj již některé resorty se školami spolupracují. A pokračoval: „Jednalo by se o to, že škola přiveze žáky v rámci výuky tělesné výchovy na hřiště, kde se jim bude věnovat profesionální trenér a zasvětí je do základů sportu.“ Více informací o celém projektu pak jednoduše získáte na webových stránkách: www.hrajgolfzmenzivot.cz

Jiří Korn: Na golf jsem narazil před 35 lety

Jako sportovec je znám spíše jako kulečníkový mág a virtuoz. Zpěvák a tanečník Jiří Korn je však také jednou z tváří projektu Hraj golf, změň život. Populárního zpěváka jsme zastihli při hře na mladoboleslavském hřišti.

Spíše jste vnímán jako hráč kulečníku. Co vy a golf?
Já jsem začal s golfem už v roce 1975, kdy u nás bylo hodně málo hřišť. Golf beru jako obrovský relax a odpočinek při volných chvílích přes prázdniny. Ale poslední dobou jsem se, musím se přiznat, docela zlepšil a někdy mi to i docela letí.

Co se vám na golfu nejvíce líbí?

Pohyb na čerstvém vzduchu při sportu. Ve srovnání s kulečníkem to je opravdu vzduch čerstvý.

Jaký máte hendikep?
21. Zatím jsem se nedostal pod dvacet, ale uvidíme, třeba se ještě zlepším.

Co říkáte na projekt Hraj golf, změn život?
Je to jedině dobře, když do golfu pronikne více lidí. A věřím, že se změní i pohled na golf jako takový.

Jak se vám líbí hřiště v Mladé Boleslavi?
Byl jsem tady hrát už několikrát. Je to moc pěkné hřiště. Ráno už jsem obešel osmnáctku a po obědě mě to čeká ještě jednou. Jsem rád, když se mi povede dobrá rána, ale výsledek pro mě není to hlavní. Člověk se krásně vyvětrá.